Късно снощи се изиграха последните мачове от груповата фаза на Евро 2024. Така станаха ясни и всички 1/8-финали.

Отборите на Белгия и Украйна завършиха наравно 0:0 в мач от третия кръг на група „Е“.

Този резултат осигури на селекцията на Доменико Тедеско място в директните елиминации, като втори в групата, докато източноевропейците отпадат от шампионата, тъй като и другия мач от този поток, между съставите на Словакия и Румъния, завърши без победител – 1:1 и всички отбори завършиха с актив от 4 точки.

Така Белгия ще срещне Франция на 1/8-финалите.

В същата група Румъния и Словакия завърши 1:1 и се класират за елиминационната фаза. В 24-ата мин. Ондрей Дуда с глава се разписа за 1:0. В 34-ата мин. от дузпа равенството възстанови Разван Марин.

Румъния поднесе сензацията, оглавявайки групата с 4 пункта в актива си, колкото имат останалите отбори Белгия, Словакия и Украйна. Втората позиция се заема от Белгия, на трето място пък е Словакия. Единственият отпаднал от групата е Украйна, която завърши на дъното.

В група „F“ Турция победи Чехия с 2:1. И трите попадения паднаха през втората част. Първи се разписаха турците в 51-ата минута чрез Хакан Чалханоглу, а в 66-ата чехите изравниха след попадение на Томаш Соучек. Дженк Тосун оформи крайния резултат в 94 минута.

Така чехите остават на последното място в групата и отпадат от надпреварата. Трябва да се отбележи, че чешкият отбор игра с човек по-малко от 20-ата минута на срещата, но въпреки това отбеляза попадение. Изгонен бе Антонин Барак.

В последен двубой от група „F“ Грузия изигра страхотен мач срещу отбора на Португалия.

Момчетата на Вили Саньол победиха големия фаворит с 2:0 в Гелзенкирхен и по този начин се класираха за 1/8-финалите на турнира като един от най-добрите 3-ти отбори със своите 4 точки.

Още във втората минута Кварацхелия изведе грузинците напред в резултата, а в 58-ата Микаутадзе удвои аванса след точно изпълнена дузпа.

В продължението на мача Португалия можеше да вкара почетен гол, но Мамардашвили отчая „мореплавателите“ и двубоят приключи при резултат 2:0.

Въпреки загубата, Португалия остава на първо място в групата и ще играе срещу Словения на осминафиналите. В другия мач от група „F“ Турция се класира напред като втори в групата и ще се изправи срещу Австрия, а Грузия ще има за съперник в 1/8-финалите Испания.