На Евро 2024 в Дюселдорф Украйна успя да направи страхотен обрат и записа първи и много ценен успех на Европейското първенство. Украинците надделяха над Словакия с 2:1 в мач от група „Е“.

Първи се разписа тимът на Словакия, а голмайсторът беше Иван Шранц, който се разписа в 17-ата минута. Украинците постепенно обаче заиграха по-добре и реализираха два гола във второто полувреме – в 54-ата минута се разписа Микола Шапаренко, а Роман Яремчук донесе пълния обрат в 80-ата минута.

Така Украйна възкръсна и мечтае излизане от групата.

Във втория мач за деня австрийският национален отбор по футбол постигна първата си победа на Евро 2024. След незаслужената загуба от Франция в първия кръг, възпитаниците на Ралф Рангник съумяха да разгърнат пълния си потенциал и да впечатлят с изразителна победа над Полша с 3:1. Двубоят в Берлин почти през цялото време вървеше под диктовката на „орлите“, които поведоха още в осмата минута чрез Траунер. Поляците все пак намериха сили да възстановят паритета до почивката чрез Пьонтек /19 мин./.

От силните мигове на „дружината“ обаче нямаше и помен след почивката, когато австрийците бяха абсолютни господари на „Олимпиащадион“, бележейки чрез Баумгартнер /70 мин./ и Арнаутович /77 мин./ от дузпа.

В група „D“ Нидерландия и Франция изиграха интригуващ тактически сблъсък, завършил 0:0 на стадион „Ред Бул Арена“ в Лайпциг. Въпреки липсата на попадения, срещата предложи куп любопитни моменти, сред които скандално незачетен гол на „лалетата“, както и множество пропилени положения.

Символичните домакини определено ще имат претенции за отмененото им попадение в 69-та минута, при което останаха съмнения за правотата на решението на арбитрите.

С оглед победата на Австрия над Полша, постигната по-рано, Франция е лидер в групата с 4 точки, следвана от Нидерладния със същия актив.

На 25 юни ще е големият финал на събитията в група D, когато по едно и също време ще се играят мачовете Полша – Франция и Нидерландия – Австрия.

Днес Грузия и Чехия се изправят един срещу друг във втория си мач от груповата фаза на Евро 2024 от 16:00 часа. В 19:00 часа Турция се изправя срещу Португалия.

Дебютантът в континенталната надпревара Грузия, също и чехите, за които участието е осмо, стартираха своите участия със загуби, съответно от Турция с 1:3 и Португалия с 1:2.

Белгия и Румъния слагат точка футболния съботен ден на Евро 2024, двубоят е с начален час 22:00 часа.

Белгия се провали на старта на първенството и сега ще гони завръщане с успех. Във втория кръг от груповата фаза противник ще е Румъния.