Хърватия направи втора поредна грешна стъпка на Евро 2024, след като изпусна спечелен мач в 95-та минута и завърши 2:2 срещу аутсайдера в група „В“ – Албания.

Албанците пък за втори пореден мач поведоха първи, но допуснаха два гола както и при поражението срещу Италия със същия резултат.

Този път обаче те успяха да измъкнат равния в добавеното време на сблъсъка.

Казим Лачи откри още в 11-ата, а Андрей Крамарич изравни в 74-ата минута. Само 120 секунди по-късно автогол на Клаус Джазула – 76 мин., донесе пълния обрат за Хървътия. В продължението Джазула обаче се реваншира и донесе точката за своя тим с попадение в петата минута от добавеното време.

В другия мач германският национален отбор постигна втора поредна победа на Евро 2024. Домакинът на континенталната надпревара този път зарадва нацията с триумф 2:0 над коравия тим на Унгария. Селекцията на Юлиан Нагелсман имаше кризисни мигове срещу „маджарите“, но попадения на Джамал Мусиала /21 мин./ и Илкай Гюндоган /66 мин./ донесоха безценния успех на немците в Щутгарт.

По този начин Бундестимът си гарантира продължаване към осминафиналите, което бе само стартовата цел за един от фаворитите за спечелването на трофея.

Силен двубой под рамката срещу унгарците изигра Мануел Нойер, блеснал с няколко добри спасявания. Гостите намалиха до критичния минимум надеждите си за излизане от група „А“, а футболната им съдба можеше да бъде идея по-различна, ако в края на първата част попадение на Салай не бе отменено поради видима засада.

В последния двубой за деня отборите на Шотландия и Швейцария завършиха наравно 1:1 във втори мач и за двата отбора от груповата фаза на Евро 2024.

„Гайдарите“ поведоха в резултата в 13-ата минута, когато след удар на Скот Мактовини топката се отби в тялото на Фабиан Шер и спря в мрежата на вратата пазена от Ян Зомер.

В средата на първата част Джердан Шакири възстанови равенството с великолепен гол от дистанция. В хода на мача пък попадения на Дан Ндойе и резервата Брийл Емболо пък бяха отменени заради засада. Спечелената точка, все пак, доближи „кръстоносците“ до място в следващата фаза на турнира.

Така, след изиграването на вторите мачове в група А на UEFA EURO 2024, Германия е убедителен лидер с шест точки. Втори е Швейцария с четири, докато Шотландия е с една, а Унгария с нулев актив. В следващия кръг от групите германците ще играят с Швейцария, а Шотландия ще спори с Унгария.

Днес играят: Словения – Сърбия от 16:00 ч.; Дания – Англия от 19:00 ч.; Испания – Италия от 22:00 ч.