Словения и Дания завършиха 1:1 в откриващия сблъсък за двата отбора от група „H” на Евро 2024 на стадион „Мерседес-Бенц Арена” в Щутгарт. Именно на този стадион бе и първата изненада на първенството.

Словения не само не се даде на Дания, но имаше възможност да спечели срещу полуфиналиста от Евро 2020.

Тимовете си разделиха по едно полувреме в срещата. Първо Кристиан Ериксен откри за „червения динамит“ в 17-ата минута. Нека си припомним, че преди три години в първия мач от Евро 2020 за Дания той бе на косъм от смъртта, след като получи сърдечен арест в срещата с Финландия.

През втората част обаче словенците заиграха по-добре и натискът на отбора на Матиаж Кек успя да изравни чрез Ерик Янжа в 77-ата минута.

В друг мач от неделния ден Нидерландия също постигна победа след късно, но заслужено 2:1 над Полша в двубой от група „D“.

През целия двубой тимът на Роналд Куман имаше сериозен превес, но така и не успяваше да материализира превъзходството си. Дори „лалетата“ бяха принудени да минават през обрат, след като при първото си положение Полша поведе чрез Адам Букса в 17-ата минута.

Скоро след това Коди Гакпо /30 мин./ изравни с помощта на рикошет, а шест минути преди края резервата Ваут Вегхорст /83/ вкара второ попадение за Нидерландия. Полша бе лишена от голямата си звезда Роберт Левандовски, който продължава да лекува контузия.

В мач от група „С“ соченият за голям фаворит на Евро 2024 Англия стартира с трудна победа при 1:0 над Сърбия.

Единственото попадение в Гелзенкирхен реализира новата звезда на „трите лъва“ Джуд Белингам в 13-ата мин.

В същото време капитанът и голмайстор №1 в историята на Англия Хари Кейн не впечатли с изявите си, като само веднъж успя да застраши по-сериозно вратата на съперника, когато удари и греда.

На свой ред Сърбия се представи повече от достойно, но Александър Митрович изпусна едно от малкото положения пред вратата на Джонатан Пикфорд, докато неговият партньор в атака Душан Влахович бе разочароващ.

Днес играят Румъния – Украйна от 16:00 ч., Белгия – Словакие от 19:00 ч. и Австрия – Франция от 22:00 ч.