Германия помете Шотландия с историческо 5:1 на старта на Евро 2024 в Мюнхен. Воденият от Юлиан Нагелсман отбор накара нацията да мечтае за титлата след разгрома над Шотландия в мача на откриването.

Домакинът на големия форум не остави абсолютно никакъв шанс на своя съперник, а всичко бе решено още преди почивката, когато паднаха и три от петте попадения за Бундестима. За капак гостите от Глазгоу останаха с човек по-малко преди края на първата част. На полувремето Райън Портиъс извърши изключително грубо нарушение в наказателното поле срещу Гюндоган. Първоначално главният съдия Клерман Тюрпен не отсъди нарушение, но след ВАР се увери в безкомпромисното влизане и изгони защитника на гостите.

Това е и най-изразителната победа в откриващ турнира на Стария континент мач. Резултатът бе открит от Флориан Вирц, а Джамал Мусиала удвои. В самия край на полувремето Кай Хаверц се разписа от дузпа.

През втората част дойде и звездният миг на резервите, след като Николас Фюлкруг заби попадение за 4:0, Антонио Рюдигер си вкара автогол, а в добавеното време „дълбоката резерва“ Емре Джан оформи крайното 5:1.

Треньорът на Германия Юлиан Нагелсман похвали своите момчета за успеха:

„Въпреки че днес беше само първата стъпка, тя беше много добра и е в правилната посока. Можем да надградим върху това и сме много щастливи. Страхотно е, че вкарахме няколко гола, това дава добро усещане на всички. В първите 20 минути бяхме изключително добри, бяхме много доминиращи и много агресивни, не допуснахме грешки“, коментира Нагелсман.

Според него младите нападатели на Германия, 21-годишните Флориан Вирц и Джамал Мусиала, са изпратили ясно послание, че са готови да поведат отбора в нова ера, като всеки отбеляза по един гол.