Черноморец

Лидерът в класирането на Националната баскетболна лига – Черноморец, постигна 13-ия си успех след първите си 14 мача. Бургазлии надиграха категорично съперниците си от Спартак Плевен с крайното 91:70 (22:10, 25:16, 32:21, 12:23) в среща от 14-ия кръг на шампионата. Момчетата на Васил Евтимов контролираха мача от самото му начало и така бързо забравиха за поражението от Рилски спортист в предния кръг.

Спартак продължава да е силно обезкървен, в отсъствието на Джонил Фъджет и Андрю Гордън и контузиите на Джулиън Люис и Станимир Маринов.

Черноморец отново бе без Тони Троча, който е изиграл само един мач за последните 5 седмици, но това по никакъв начин не повлия на резултата. Ладариен Грифин бе в групата, но също не се появи в игра.

„Казах, че отборът, който е по-малко празнично или коледно настроен, ще победи. Беше очевидно, че стоим по-добре от Спартак на терена. Изключително лесна победа за нас. Не очаквах това със сигурност. Знаех, че ще бием, защото играчите ни бяха мотивирани и концентрирани от самото начало.

Това ни беше най-добрият мач в защита на пик-енд-рол. Направихме доста хубави неща, което може само да ме радва. Видяхте един Христо Захариев, който за 14 минути вкара 20 точки. Предпочитах да го спестя, а той си свърши работата. Днес любимият ми играч на мача бе Евгени Хаджирусев. Знам, че е играл в Плевен и знам как са се разделили. Най-много се радвам за него, защото игра истински добре, след като мина и един месец от контузията. Върна се на този играч, който показваше в предсезонната подготовка,“ коментира треньорът Васил Евтимов.

Черноморец започна с ударна серия от 11-0 и не свали оборотите до края на мача. Още при 20:2 в първата част нещата изглеждаха безнадеждни за Спартак, въпреки опитите на Любо Минчев да вдигне своите.

Разликата мина 20 точки във втория период, като домакините бяха във вихъра си и в двете фази на играта, радвайки с чадъри и забивки.

Почивката дойде при 47:26, а темпото изобщо не спадна след нея, като Черноморец стигна до 38 точки преднина в един момент от третия период.

Още преди да почне последната част, всички титуляри на бургазлии вече бяха с двуцифрен точков актив.

В ясни финални 10 минути Спартак успя да спечели поне една четвърт, а в края на мача в игра влязоха за по две минути и младите Максим Чоков и Илиян Желязков.

20 точки за 19 минути за Черноморец записа Христо Захариев, 18 добави Евгени Хаджирусев, плюс 7 борби. Шон Смит реализира 15 и Николай Георгиев 11.

Новата 2024 г. за Черноморец ще започне с гостуване на деветия в класирането Миньор.