Мачът

Волейболистите на Дея Спорт завършиха като първенец в есенния дял на шампионата в efbet Супер Волей, след като се наложиха над градския си съперник Нефтохимик с 3:1 (25:19, 25:18, 21:25, 25:18) в мач от 11-и кръг.

Воденият от Франческо Кадеду тим е лидер в таблицата с 29 точки (10 победи, 1 загуба), Нефтохимик е пети с 19 точки (6 победи, 4 загуби) и мач по-малко.

Успехът бе първи исторически за Дея в съперничеството между двата тима. До момента Нефтохимик имаше шест успеха над противника.

Италианският старши треньор на Дея Франческо Кадеду отново не можеше да води своя тим, защото все още няма официално разрешение за това от Министерството на младежта и спорта.

Блокадата бе ключов елемент за успеха на Дея. Воденият за пореден мач от Андрей Николов тим доминираше и на сервис, също така допусна и по-малко грешки в сравнение със съперника.

Срещата тръгна равностойно за двата тима, след което Нефтохимик взе превес (6:3). Момчетата на Атанас Петров владееха положението до 13:8, постепенно Дея набра инерция и вкара интрига. Домакините обърнаха резултата и продължиха да доминират, повеждайки в мача.

Вторият гейм започна идентично, но Дея направи обрат доста по-рано – след осмата точка, като диктуваше ситуацията в следващите минути. Така Георги Братоев и съотборниците му увеличиха аванса си в мача.

Нефтохимик взе лидерството от началото на третата част и го запази през цялото време. След 13:19 съперникът успя да намали до 16:19, но не се случи нищо повече. Състезателите на Атанас Петров влязоха в серия и продължиха доминацията си. В ключовите моменти воденият от Андрей Николов тим скъси отново дистанцията, но не можа да преодолее шампионите. Така пасивът им бе намален.

В решителната четвърта част двата тима бяха равностойни до деветата точка, след което Дея се откъсна и постепенно взе лидерството. Нефтохимик натрупа грешки и това оказа своето влияние. Така Дея се поздрави с успеха след 25:18 и крайното 3:1 гейма.

Най-резултатен бе Валентин Братоев с 18 точки (1 ас, 1 блокада), Николай Николов добави 13 точки (1 ас, 5 блокади), като бе отличен за MVP. 12 точки реализира Николай Учиков (1 ас, 1 блокада). За съперника Бранимир Грозданов приключи с 16 точки (1 ас, 3 блокади), с по 13 точки се разписаха Стилиян Асенов и Розалин Пенчев.

В следващия кръг, който стартира на 24 януари (сряда), Дея среща Раковски-1964 (Севлиево). Нефтохимик се изправя срещу Пирин в Разлог.

Съставът на „Дея Спорт“: Георги Братоев 4, Николай Учиков 13, Валентин Братоев 18, Лукас Мадалоз 3, Николай Николов 13, Теодор Тодоров 11 – Мартин Иванов-либеро (Димитър Василев 7, Закари Полонкай-Омошеби 1)
Съставът на „Нефтохимик“ Светослав Станков 2, Иван Раич 13, Розалин Пенчев 13, Бранимир Грозданов 16, Красимир Георгиев 4, Венцислав Рагин 2 – Симеон Добрев-либеро (Денис Чавдаров 3, Стеван Симич 4, Георги Петров, Венелин Кадънков 3, Виктор Недялков, Стилиян Асенов, Ясен Петров-либеро).