Депутатите от бюджетната комисия одобриха необлагаемите доходи също да се регистрират в НАП. Задължение да подава информация ще има платецът им. А получателят ще има право по свое желание да направи проверка на истинността на подадените данни. И – евентуално да въведе корекция.
Промяната е направена на второ четене в Закона за доходите на физическите лица. Предстои да бъде обсъдена и в пленарната зала на Народното събрание.
Промяната е по предложение на Министерството на финансите, макар че бе припозната от Кирил Ананиев от ГЕРБ-СДС.
Заместник-министър Людмила Петкова обясни целите на мярката: „Първата цел е да може да се подпомагат най-уязвимите лица и домакинства.
Втората цел обаче, която изобщо не е пренебрегване и тя може би има и по-голям фискален ефект, е НАП да има информация за всички доходи на лицата – той е спечелил от хазарт, другият е получил 100 хиляди рента. Тогава, като има информацията, може много бързо да се направи проверката кой откъде има доходи. И как си е придобил имуществото“.
Въпреки че депутатите от ДПС подкрепят изсветляването на доходите и таргетирането на подпомагането, когато има необходимост от това, председателят на бюджетната комисия Петър Чобанов изрази резерви към възможността за прилагане на текстовете:
„Когато физическо лице спечели четворка от тотото, Българският спортен тотализатор е задължен по новия закон, като платец на дохода, да изпрати информация. И как ще стане това на практика?“
„Ако става въпрос за Българския спортен тотализатор, аз ви гарантирам, че те имат база данни, в която знаят, че това е изплатено на лицето хикс. Няма как да нямат база данни и той се подписва, че ги е получил“. Това отговори Асен Василев от „Продължаваме промяната“.
Необлагаемите доходи, които се изплащат от държавата – например социални помощи и пенсии, ще се подават автоматично към приходната агенция. От бизнеса обаче изразиха притеснение, че ще се създадат допълнителни административни трудности.
Според нас, това означава просто да се назначат нови чиновници.