Носителят на Купата на България „Рилски спортист“ не допусна изненада и записа пореден успех през новия сезон в НБЛ.

Тимът от Самоков се наложи трудно над „Черноморец“ като гост с резултат 98:91 /33:28, 25:24, 23:14, 17:25/.

Това бе първо поражение за бургазлии. Самоковци удържаха съперника си, който направи опит за завръщане в мача в края.  Вината за загубата пое старши треньорът Васил Евтимов.

„Искам първо да подчертая, че е изключително трудно да победиш отбор като Рилски спортист, когато ти вкарат 98 точки на собствен терен. Наистина имаха добър ден в стрелбата от тройката с успеваемост 56%, като имат 15 успешно реализирани тройки. Това е изключително висок процент – трудно можем да ги победим. Те вкараха много трудни кошове. Като цяло съм доволен от моя отбор. За загубата поемам лично аз вината“, каза той.

След силни начални минути на гостите те бързо дръпнаха с двуцифрен аванс. До края на първия период обаче „Черноморец“ успя да се доближи на 5 точки, но „Рилски“ запази преднината си 58:52.

Ключова за изхода от мача се яви третата част, в която самоковци затегнаха защитата и допуснаха само 14 точки в коша си.

Това им позволи да увеличат преднината си, която на моменти премина 20 точки, а след 30 минути те водеха с 15.

Типично за „Черноморец“, отборът не се отказа до края и завърши мача със серия от 12:3, което обаче бе недостатъчно за обрат.

Победителите имаха страхотна успеваемост от тройката с вкарани 15 от 27 опита за 55%.

Шестима баскетболисти на „Черноморец“ записаха двуцифрен актив, като с 22 точки и 6 борби се отчете Георги Боянов, а 15 точки, 12 асистенции и 5 борби добави Мунис Туту.

В следващия кръг „Рилски спортист“ ще посрещне ЦСКА, а „акулите“ ще гостуват на „Спартак“ в Плевен на 31 октомври. Самоковци оглавиха класирането с 6 т., с една по-малко второто място заема „Черноморец“.