Творческите колективи от 18 читалища от Бургаска област се завърнаха от XII национален събор на народното творчество със заслужени награди и отличия – общо 5 златни, 4 сребърни и 5 бронзови медала.

В тридневното фолклорно събитие, което традиционно се провежда в гр. Копривщица, местността „Войводенец“, се включиха над 6700 участници от цялата страна, като само от Бургаска област те бяха около 300.

Шестчленно професионално жури от БАН изгледа 4-часовата програма на Бургаска област и отличи най-добрите изпълнения от тях.

Програмата включваше кукерски игри, възстановка на обреди и обичаи, песенен фолклор и хора, както са се запазили от стари времена и са се предавали от поколение на поколение и дефиле на автентични носии. Всички участници получиха грамоти за участие и за особени постижения в опазването на автентичния български фолклор, а изпълненията им ще се съхраняват в златния фонд на БНТ и БНР.

Най-добрите получиха златни, сребърни и бронзови медали.

Областният управител проф. Мария Нейкова ще връчи лично благодарствени писма до всички читалища от областта, взели участие в събора, за получените високи отличия и за приноса им в опазването на българската фолклорна памет жива.

Тазгодишното фолклорно събитие премина под надслов „България пее в Копривщица“ и се проведе под патронажа на президента Румен Радев.

Националният събор на българското народно творчество в Копривщица съществува от 1965 г. Той е вписан в Регистъра на добрите практики за опазване на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО от декември 2016 г.

Със златни медали отличиха:

Фолклорна група „Кукери“ към НЧ „Искра-1927“, с. Вресово, община Руен

Ансамбъл за изворен фолклор към НЧ „Просвета-1929“, с. Люляково, Община Руен

Фолклорни групи към НЧ „Ангел Величков-1902“, с. Росен, Община Созопол

Ансамбъл за автентичен фолклор към НЧ „Просвета-1927“, гр. Камено

Тодор Тодоров, изпълнение на гайда към „НЧ „Димитър Полянов-1862“, гр. Карнобат

Със сребърни медали отличиха:

Колектив за изворен фолклор към НЧ „Христо Ботев-1928“, с. Завет, Община Сунгурларе

Колектив за изворен фолклор към НЧ „Пробуда-1931“, с. Чубра, Община Сунгурларе

Колектив за изворен фолклор към НЧ „Васил Левски-1929“, с. Прилеп, Община Сунгурларе

Група за обреди и обичаи към НЧ „П.Р. Славейков-1927“, с. Сан Стефано, Община Карнобат

С бронзови медали отличиха:

Калина Жечева – 5 клас в ОУ „Христо Смирненски“, гр. Карнобат

Александра Димова – 4 клас в ОУ „Христо Смирненски“, гр. Карнобат

Женска певческа фолклорна група към НЧ „Надежда-1929“, с. Крумово градище, Община Карнобат

Група за изворен фолклор „Калгамач“ към НЧ „Възраждане-Доброван 2013“, с. Бата, Община Поморие

Колектив за изворен фолклор към НЧ „Христо Ботев-1928“, с. Подвис, община Сунгурларе

Оставете отговор

Please enter your comment!
Моля въведете името ви