Морската вода може да помогне за лечение на кожни проблеми. Тя съдържа не само сол, но е и богатa на редица минерали като магнезий, калий, калций, селен, натрий и сяра, от които кожата се нуждае.
Това показва проучване, публикувано в списанието Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, което изследва дълбоката морска вода – т.е. океанска вода, взета от дълбочина 200 метра.
Тази вода обикновено е с ниска температура, висока чистота и богата на хранителни вещества. Изследванията стигат до заключението, че тя може да помогне за намаляване на кожни симптоми като подуване, зачервяване, сухота, сърбеж и напукване.
Морската вода може също да намали алергичните кожни реакции при пациенти, страдащи от алергичен ринит или сенна хрема.
Как морската вода помага на вашата кожа?
Концентрацията на сол в морската вода варира в зависимост от това къде се намирате, но обикновено е около 3%.
Освен това тази вода, независимо от дълбочината, от която е взета, съдържа не само сол, но е и богата на минерали, от които кожата ни се нуждае и които допринасят за здравословното ѝ състояние, припомнят експертите от шведския beauty-tech бранд FOREO.
Ползи за кожата от морската вода
Солта в морската вода може да помогне за премахване на замърсяванията и мъртвите клетки от кожата. В допълнение, минералите помагат за контролиране на появата на акне, хидратират кожата и дори стягат порите. Морската сол е полезна при:
• Почистване и детоксикация на кожата
• Премахва замърсяванията и мъртвите кожни клетки
• Отпушва порите и помага за контролиране на появата на акне
• Противовъзпалителни свойства, които могат да помогнат за успокояване на раздразнената кожа
• Хидратиране и овлажняване на кожата
• Подмладяване
• Стягане на порите
• Лечебни ползи
Професионален съвет на FOREO: Винаги нанасяйте върху кожата си слънцезащитен крем и не забравяйте да повторите, когато е необходимо, защото продължителното излагане на слънце може да е много опасно за кожата.
Когато плувате в морето, също сте изложени на вредните UV лъчи на слънцето. Ето защо е важно да носите слънцезащитен крем и да го нанасяте редовно, за да предпазите кожата си от увреждане.
Слънчевите изгаряния, бръчките, хиперпигментацияте и сухата кожа са едни от най-честно срещаните последици от прекомерното излагане на слънце. Сред най-ефективните и разпространени методи за минимизиране на тези състояния днес е LED светлинната терапия.
Потенциални опасности на морската вода за вашата кожа
Въпреки че има много ползи за здравето, плуването в морето крие и някои опасности. Основната сред тях са морските бактерии, например Ешерихия коли, салмонела и шигела. Тези замърсители могат да причинят кожни инфекции, стомашен грип и респираторни заболявания. Важно е да бъдете внимателно, особено ако имате отворена рана, тъй като солената вода може допълнително да раздразни кожата и да забави заздравяването.