„Нефтохимик“ ще играе седми пореден финал в елита. Бургаските волейболисти станаха първите финалисти за трофея в първенството при мъжете – efbet Супер Волей.

Воденият от Николай Желязков тим надигра като гост „Монтана“ с 3:0 (25:19, 27:25, 25:23) в четвъртия мач помежду им, изигран в Монтана.

От сезон 2015/16 „Нефтохимик“ се бори неизменно за титлата. Във витрината си има четири поредни и общо пет златни отличия.

Бургазлии спечелиха серията с 3:1 победи. В спора за титлата те ще се изправят срещу „Хебър“ (Пазарджик), който води на „Дея Спорт“ с 2:0 победи.

Проявихме характер, не само днес. Серията започна трудно. В първата среща се борихме, много хора не вярваха в нас. Но ние се събрахме. Искахме да покажем, че сме тук, а не, че доизиграваме сезона. Много ме радва този манталитет. Момчетата бяха концентрирани след вчерашния тежък мач, което много ме радва. Излязохме мотивирани, искахме да приключим серията и успяхме. Смятам, ме напълно заслужено сме на финал.

Със сигурност предстои един много тежък финал. По пътя на логиката ще излезем срещу „Хебър“ (Пазарджик), защото това е най-добрият отбор в родния шампионат. Ще се опитаме да дадем най-доброто от себе си. Да се борим за всяка точка. Имаме резерви в играта. Определени състезатели могат да се представят по-добре. Уверен съм, че във финалните мачове ще покажат по-добри изяви. Надявам се да се противопоставим на „Хебър,“ каза след успеха Николай Желязков.

„Монтана“ завършва сезона на трета позиция с бронзов медал.

Първият гейм протече изцяло под диктовката на „Нефтохимик“, който поведе от самото начало. Момчетата на Николай Желязков излязоха напред в резултата след пълен превес. Във втората част монтанчани стартираха ударно – 4:0, като поддържаха темпото до 15:9.

Впоследствие съперникът набра инерция, атаката и блокадата заработи отново и постепенно разликата бе стопена на едва точка. В крайна сметка вицешампионите изравниха (18:18), а след това и поведоха (20:18).

Лидерството им се запази още известно време, след което домакините постепенно изравниха. Двата тима продължиха равностойно, последва размяна на водачество.

„Нефтохимик“ стигна първи до геймбол (24:23), но не успя да стигне до затваряне на частта. Интригата се запази, но късметът бе на страната на бургазлии.

Домакините поведоха в началото на гейма (3:1 и 4:2), след това последва изравняване. Постепенно гостите се отприщиха и заиграха още по-мотивирано, като се откъснаха с повече от добра разлика.

Това обаче не спря състезателите на Даниел Пеев, които скъсиха максимално дистанцията с атака и блокада. Радослав Попов и съотборниците му съумяха да изравнят, като играта в следващите минути продължи точка за точка.

Бургазлии стигнаха до гейм и мачбол, като след спорна ситуация последната точка бе преиграна, но грешка на „Монтана“ сложи край на срещата. Така вицешампионите спечелиха двубоя и серията след 25:23 и крайното 3:0 гейма.

Най-резултатен бе Николай Учиков с 15 точки (2 аса, 1 блокада), 12 точки добави Юлиус Фиркал (1 блокада). За съперника Любослав Симеонов бе над всички с 16 точки (4 блокади).

В понеделник, 18 април, „Дея Спорт“ и „Хебър“ играят мач №3 от серията. Двубоят е от 18:30 часа в Бургас.