Нефтохимик“ успя да изравни полуфиналната серия в първенството при мъжете. Воденият от Николай Желязков тим се наложи над „Монтана“ с 3:1 (13:25, 25:21, 25:23, 25:23) във втората среща като домакин и резултатът вече е 1:1.

В първия двубой „Монтана“ неочаквано се наложи с 3:1 гейма след спорно съдийство. И втората среща обаче бе много нервна, с претенции към съдийските отсъждания от страна на домакините.

Напрежението взе връх в някои ситуации, като имаше пререкания.

Вчера не говорих за съдийството, но днес ще започна със съдийството и ще свърша със съдийството. Вчера при резултат 24:23, в четвъртия гейм беше ощетен нашия отбор с явна точка, за да не стане резултата 2:2. Аз не знам дали ще спечелим петия гейм, но вчера резултатът можеше да бъде различен, ако колегата, втори съдия днес, беше свирил правилно. Днес втори ден катастрофално съдийство. Това не е съдийство за плейоф в първенството.

Трудът на отбора за цяла година може да бъде опропастен по този начин. Днес ни наказват с картони, а тези тюфлеци никой с нищо не ги наказва! Не може да продължава така това нещо! В момента съм афектиран, но това съдийство е скандално. Не може в България да твърдим, че искаме да вдигнем нивото на българския волейбол с това съдийство. Благодаря на момчетата за това, което показаха днес. Аз няма какво повече да кажа!”, заяви Николай Желязков след мача.

Домакините не тръгнаха по най-добрия начин в първата част, но след това показаха коренно различна игра. Монтанчани имаха своите възможности, но не съумяха да ги реализират и да стигнат до обрат, а с това и да запишат нов успех.

Гостите от Монтана тръгнаха силно в срещата – с 3:0. Воденият от Даниел Пеев тим бе напълно доминиращ и не остави много възможности за съпротива на домакините. Така волейболистите от Северозапада поведоха убедително в резултата.

Ролите се размениха в следващата част – бургазлии поеха инициативата от самото начало и поддържаха темпото през по-голямата част от времето. След 15:10 монтанчани реализираха серия и се доближиха на точка от съперника. Състезателите на Николай Желязков обаче останаха стабилни и отново взеха превес. Гостите отново стопиха преднината на „Нефтохимик“, но не успяха да го преодолеят. Резултатът бе изравнен.

Двата отбора започнаха равностойно, след което вицешампионите се откъснаха и отново поведоха. Също както в предходния гейм, момчетата на Даниел Пеев успяха да наваксат и да стигнат до равенство. Междувременно от щаба на монтанчани предприеха няколко промени.

Блокадата и атаката на домакините за пореден път направиха разлика. Гостуващият отбор за пореден път опита да спре напора на „Нефтохимик“, но не можа да стигне до обрат.

Решителната четвърта част тръгна под диктовката на домакините, след което играта продължи равностойно.

Битката бе за всяка топка и всяка точка, като напрежението бе до самия край. Двата тима си разменяха волейболни аргументи, вицешампионите обаче стигнаха до гейм и мачбол и го реализираха след блокада на Ники Николов.

Най-резултатен бе именно Николов, като се разписа с 20 точки (5 блокади!), 16 точки добави Николай Учиков. С 13 точки завърши Юлиус Фиркал (2 аса, 1 блокада).

За съперника Любослав Симеонов се отчете с 20 точки (2 аса, 1 блокада), Радослав Попов приключи с 18 точки. Димитър Калчев реализира 10 точки (1 ас).

Третият двубой от серията е на 15 април (петък) в Монтана. Четвъртият мач също е там – ден по-късно. Играе се до три победи от пет мача.