Нефтохимик
Нефтохимик

„Монтана“ поведе в полуфиналната серия в първенството на Супер Волей при мъжете. Воденият от Даниел Пеев тим се наложи над „Нефтохимик“ с 3:1 (25:20, 25:18, 23:25, 26:24) в първия двубой  помежду им, изигран в зала „Младост“ в морския град.

Вицешампионите стартираха добре в срещата, след което допуснаха да бъдат надиграни от отбора от Северозапада. В ключовите моменти на третата част обаче грешките наклониха везните в полза на домакините и пасивът бе намален. Бургазлии имаха своите шансове и след това, но монтанчани успяха първи да стигнат до гейм и мачбол.

Двата отбора тръгнаха равностойно в срещата (5:5), след което домакините поведоха. Предимството им се запази до средата на гейма – 13:11, впоследствие монтанчани набраха инерция и изравниха, а след това и обърнаха резултата (15:13), благодарение на началния удар и атаката. До края те доминираха напълно, въпреки опитите на момчетата на Николай Желязков да ги преодолеят. Така гостите излязоха напред в резултата.

Състезателите на Даниел Пеев продължиха мотивирано във втората част, като бяха по-добри във всички елементи. Монтанчани бяха пълен хегемон и увеличиха аванса си.

Третият гейм започна равностойно (6:6), но волейболистите от Северозапада отново натиснаха съперника. Към средата на частта гостите допуснаха грешки, които скъсиха дистанцията на едва точка. В следващите минути Радослав Попов и съотборниците му останаха водещи, но бяха догонени от противника.

Борбата за всяка точка и всяка топка, двата тима грешаха повече в ключовите моменти, но бургазлии успяха да вземат лек превес. Той обаче бе стопен и играта остана равностойна. В крайна сметка Нефтохимик спечели частта след две поредни грешки на гостите.

Момчетата на Николай Желязков поеха инициативата от самото начало на решителната четвърта част. Доминацията им продължи до 14:10, след което волейболистите от Монтана стопиха изоставането си. Домакините успяха да излязат от ситуацията, като оформиха добра преднина, но отново имаше интрига. До края това се случи още веднъж, но гостите съумяха да стигнат до гейм и мачбол. Край на спора сложи грешка от атака на Николай Учиков.

„Началният удар на Монтана изигра голяма роля за развоя на мача. Смятам, че ние направихме много непредизвикани грешки. Бяхме нервни и напрегнати. Имаше прибързани действия от всички, нямаше го това спокойствие, което е нужно. В този първи мач Монтана ни затрудни и  това също оказа своето въздействие.

Но има още четири мача да се изиграят. Много важно е да видим как ще реагираме във втората среща. Ако успеем да се успокоим и да направим силен втори двубой, мисля, че нещата не са приключили. Но във втората среща нещата стават със задължителен характер,“ каза старши треньорът на „Нефтохимик“ Николай Желязков.

„Като цяло в атака не бяхме достатъчно ефективни. Нашият начален удар не затрудняваше съперника. След това го подобрихме, но в атака не постигнахме на ниво. Това, гарнирано с напрежението се отрази. Смятам, че Монтана заслужено спечели.

Сега, единственото нещо, което трябва да направим, е да се опитаме да се успокоим. Да се върнем в игровата атмосфера и да мислим за нашата игра. Серията е дълга,“ допълни Желязков.

Най-резултатен бе Любослав Симеонов с 23 точки (2 аса, 2 блокади), Радослав Попов реализира 13 точки (3 блокади). Стефан Чавдаров добави 12 точки (2 аса, 1 блокада), с 11 точки се разписа Димитър Калчев (3 аса). За съперника Юлиус Фиркал приключи с 16 точки (1 ас, 2 блокада), с по 12 точки се отчетоха Николай Учиков и Николай Николов (2 аса, 2 блокади).

Така монтанчани взеха реванш за пораженията от четвъртфиналите за Купата на България в 12-и кръг на шампионата и поведоха с 1:0 в сблъсъците помежду им.

В полуфиналната серия се играе до три успеха от пет мача. Вторият двубой помежду им е днес, 12 април, от 18:30 ч., отново в Бургас.