Волейбол
Волейбол

Новата 2022 година стартира ударно за българските участници във волейболните европейски клубни турнири. Първенецът на страната „Хебър“ Пазарджик ще изиграе третия си мач от груповата фаза на най-престижния клубен европейски турнир – Шампионска лига, докато „Нефтохимик“ ще приеме в първи 1/8-финал полския гранд СКРА Белхатув.

Двубоят на „Хебър“ е на 12 януари от 19:00 часа в спортна зала „Васил Левски“, като съперник ще бъде белгийският „Кнак“ (Рьозеларе). Пазарджиклии записаха до момента в първите си две срещи в групите загуба от полския гранд „Ястжебски“ (Венгел) с 0:3 гейма, но след това записаха историческа първа победа в групите, след като надвиха трудно „Фридрихсхафен“ (Германия) с 3:2 гейма.

И този път капитанът на „Хебър“ Иван Станев ще поведе съотборниците си в опит да постигнат втори пореден успех. Бургазлията кара трети сезон в пазарджишкия клуб и се превърна в една от основните фигури в състава.

За първи път един от най-добрите разпределите в България в последните години подсили „тигрите“ през лятото на 2018 година, като изкара сезон 2018/2019. През лятото на 2019 година Станев подписа с „Добруджа“, където игра един сезон. Но през лятото на 2020 година отново се завърна в „Хебър“, където вече е два поредни сезона.

Водещите букмейкъри определят „Хебър“ за фаворит в двубоя с гостите от Белгия. Ако вече имате регистрация Winbet, може да се възползвате от никак не лошия коефициент 1.82 за успех на българския отбор срещу стойностния противник от Белгия.

В случая „Хебър“ е в ролята на фаворит поради факта, че до момента, както вече споменахме има една загуба, но и една победа, докато белгийският „Кнак“ инкасира две загуби на старта като гост от „Фридрихсхафен“ и у дома с категоричното 0:3 от поляците от „Ястжебски“.

Така че предстоящият двубой на 12 януари в Пазарджик е изключително важен за домакините. Ако успеят да спечелят, като нищо могат да погледнат и към преодоляване на груповата фаза на Шампионската лига – нещо, което може да бъде определено като чудо на фона на силните съперници в турнира. По всичко личи, че „Хебър“, ако се справи с белгийците, основен претендент за второто място ще бъде немският „Фридрихсхафен“.

Българският шампион се подготви с няколко контроли за сблъсъка с „Кнак“, тъй като имаше за последно мач от родното първенство на 19 декември. След това бе изиграна контрола срещу ЦСКА в София, която „червените“ спечелиха с 3:1 гейма.

На 7 януари отново в столицата „Хебър“ премери сили и с „Левски“, като проверката завърши наравно 2:2 гейма по договорка между треньорските екипи на двата отбора.

По предварителен план двата тима трябваше да изиграят още една контрола – в Пазарджик, но заради различни проблеми в състава на „Левски“ (повечето свързани с контузени състезатели, но и с отсъстващи играчи, които се готвят с юношеския национален отбор), бе отменена.

Бургаският „Нефтохимик“ също стартира годината ударно – директно в евротурнирите. Родният отбор посреща един от най-силните полски отбори в последните години „Скра“ (Белхатув) в първи осминафинал в турнира за Купата на ЦЕВ на 11 януари от 19:00 часа в зала „Младост“ в Бургас.

Реваншът е планиран за 18 януари. В първенството „Нефтохимик“ е трети във временното класиране, след като допусна 2 загуби в 11-те си мача до момента. Воденият от Николай Желязков отбор записа поражения от „Пирин“ с 1:3 гейма и „Левски“ с 2:3 гейма в последния си мач за 2021 година.

На 1/16-финалите за Купата на ЦЕВ бургазлии елиминираха швейцарския „Шеноа“ след успех с 3:2 гейма в първия мач в Швейцария и нова победа с 3:1 гейма в Бургас на реванша. Така се стигна и до предстоящите осминафинални сблъсъци с полския „Скра“.

Гостите макар и да са в ролята на сериозни фаворити, явно гледат повече от сериозно на сблъсъка. Те пристигат два дни по-рано от първия мач на 11 януари – идват в Бургас на 9-ти, където ще проведат няколко тренировки преди срещата.

“Скра“ е 9 пъти шампион на Полша, като първите седем титли са поредни (в периода 2005-2011), а след това печели още две (2014, 2018). Отборът има още 7 купи на Полша, 4 Суперкупи, един финал в Шампионската лига (2012 година) и два пъти е втори на Световното клубно първенство.

Треньор на „Скра“ в момента е сърбинът Слободан Ковач, а в състава личат имената на звездите Карол Клос, Дик Коой, сърбина Александър Атанасиевич и други.