Олимпиада

Олимпийската ни медалистка Антоанета Костадинова се намира на добра позиция за влизане във финала на 25 метра пистолет в Токио.

Българката е с много добър резултат на старта на квалификацията, след като записа 293 точки и средно 9.767 за прецизност, което ѝ отрежда трето място във временното класиране.

Другата ни олимпийка и легенда в този спорт – Мария Гроздева, се представи доста по-слабо от Костадинова, като направи грешки, които ѝ костваха по-предно класиране.

Втората част от пресявките, които ще определят най-добрите за финала, ще се проведат утре, 30 юли, от 3.00 часа наше време, когато е ред на скоростната стрелба.

За финала се класират първите 8 състезателки.

В същото време в ловна стрелба Селин Али остана на 20-ото място в квалификациите на трап на Олимпийските игри в Токио 2020. Така 19-годишната световна шампионка за девойки не успя да стигне до място в топ 6, което дава право на участие на финала.

Българският представител във вдигането на тежести в категория до 73 кг Божидар Андреев не можа да се пребори за олимпийски медал в Токио 2020, правейки общо три грешки в двете движения. В изхвърлянето той записа 154 кг, като направи грешка на тази тежест при втория си опит.

В изтласкването българинът не можа да преодолее 189 кг, а последният му шанс беше на 190 кг, което щеше да го покачи на призовата стълбица, но той избърза след обръщането и не можа да се справи.

Андреев видимо бе разочарован от неуспеха си, защото имаше потенциал да вземе поне сребърен медал, тъй като само фаворитът от Китай Шъ Джийонг беше класа над конкуренцията.

Българинът завърши за пето място в крайното класиране със сбор 338 (154, 184), като олимпийски шампион стана именно Шъ Джийонг с нов световен рекорд в двубоя (166, 198) от 364 кг.

Така последният медал за България от Олимпийски игри във вдигането на тежести остава този на Милка Манева от Лондон 2012, присъден ѝ 6 години след края на надпреварата. Последният ни олимпийски шампион е покойният Милен Добрев от Атина 2004, когато пък покойният Величко Чолаков печели бронз при най-тежките.

Днес очакваме Стойка Петрова да излезе в осминафинален боксов сблъсък в категория „муха“ срещу американката Вирджиния Фухс. В плуването на 100 метра бътерфлай пък сериите ще се проведат с участието на Антъни Иванов и Йосиф Миладинов.

Програма: 13:39 часа – Стойка Кръстева срещу Вирджиния Фухс (САЩ), осминафинал в категория “муха” (48-51 кг); Плуване: 13:51 часа – Антъни Иванов, серии на 100 метра бътерфлай; 13:56 часа – Йосиф Миладинов, серии на 100 метра бътерфлай.