Олимпиада

23 юли е дългоочакваният ден на откриването на Летните олимпийски игри Токио 2020, които бяха пренасрочени с година по-късно заради глобалната пандемия. Церемонията по официалното откриване ще се състои от 19:00 часа местно време (13:00 часа българско време).

Знаменосец на българската делегация по време на Откриването ще бъде Мария Гроздева, най-титулуваната българка с пет олимпийски медала ще участва в Токио на своята рекордна за наш състезател седма олимпиада.

България ще участва с 42 състезатели. В японската столица ще се представим в 14 спорта, сред които традиционно силните за страната ни борба, вдигане на тежести, спортна стрелба, бокс, художествена гимнастика, лека атлетика и др.

На предишните игри преди пет години в Рио изпратихме 51 участници в 14 спорта. За сметка на тенис, модерен петобой, гребане, фехтовка и колоездене, сега в делегацията ни се включват състезатели по вдигане на тежести, спортна гимнастика, тенис на маса и най-новия олимпийски спорт карате.

На последните две олимпиади България печелеше по 3 медала без да има шампион: в Лондон 2012 сме с два сребърни и един бронзов медала, а в Рио 2016 с един сребърен и два бронзови.

Ето и пълния списък на българската олимпийска делегация за Токио:

Бадминтон – 3
Линда Зечири сингъл
Габриела Стоева двойки
Стефани Стоева двойки

Бокс – 3
Стойка Кръстева 51 кг
Станимира Петрова 57 кг
Даниел Асенов 52 кг

Борба – 7
Миглена Селишка 50 кг
Евелина Николова 57 кг
Тайбе Юсеин 62 кг
Мими Христова 68 кг
Айк Мнатцаканян класически стил, 77 кг
Кирил Милов класически стил, 97 кг
Георги Вангелов свободен стил, 57 кг

Вдигане но тежести – 2
Божидар Андреев 73 кг
Христо Христов 109 кг

Гимнастика – 1
Дейвид Хъдълстон

Джудо – 3
Ивелина Илиева 57 кг
Янислав Герчев 60 кг
Ивайло Иванов 81 кг

Кану каяк – 1
Станилия Стаменова С1 200 м

Карате – 1
Ивет Горанова 55 кг

Лека атлетика – 5
Ивет Лалова-Колио 100 м, 200 м
Мирела Демирева висок скок
Габриела Петрова троен скок
Инна Ефтимова 100 м
Тихомир Иванов висок скок

Плуване – 5
Диана Петкова 200 м съчетано /А норматив/
Антани Иванов 100 и 200 м бътерфлай /А норматив/
Любомир Епитропов 200 м бруст /А норматив/
Йосиф Миладинов 100 м бътерфлай /А норматив/
Калоян Левтеров 200 м гръб /А норматив/

Спортна стрелба – 2
Мария Гроздева 25 м пистолет, 10 м въздушен пистолет
Антоанета Костадинова 25 м пистолет, 10 м въздушен пистолет

Трап и скийт – 1
Селин Али трап 125

Тенис на маса – 1
Полина Трифонова сингъл

Художествена гимнастика – 7
Боряна Калейн индивидуално
Катрин Тасева индивидуално
Симона Дянкова ансамбъл
Стефани Кирякова ансамбъл
Мадлен Радуканова ансамбъл
Лаура Траатс ансамбъл
Ерика Зафирова ансамбъл

ТРЕНЬОРИ – 29
Михаил Попов бадминтон
Джема Зечири бадминтон
Петър Лесов бокс жени
Борислав Георгиев бокс жени
Жоел Солер Аррате бокс мъже
Валентин Ангелов борба треньор св. стил
Петър Касабов борба треньор жени
Стоян Петков борба треньор жени
Армен Назарян борба треньор кл. стил
Бисер Георгиев борба треньор кл. стил
Николай Гергов борба техническо лице
Иван Иванов вдигане на тежести
Дамян Игнатов гимнастика
Атанас Герчев джудо
Свилен Скерлев джудо
Ангел Ленков Стефанов карате
Маринус Маркус Ван Лювен лека атлетика
Атанас Запрянов Атанасов лека атлетика
Георги Гетов лека атлетика
Николай Вакареев плуване
Кристиян Минковски плуване
Христо Христов спортна стрелба
Валери Григоров спортна стрелба
Мехмед Ниязи трап и скийт
Асен Асенов тенис на маса
Бранимира Маркова индивидуално художествена гимнастика
Мариана Памукова индивидуално художествена гимнастика
Весела Димитрова ансамбъл художествена гимнастика
Михаела Маевска ансамбъл художествена гимнастика

Водачи на отбори – 2
Илиана Сиракова художествена гимнастика
Христо Маринов борба

Медицински лица – 7
Стефан Стругаров главен лекар на делегацията
Иван Иванов лекар на делегацията
Симоне Колио физиотерапевт
Веселин Пенков физиотерапевт
Йордан Минков физиотерапевт
Любомир Панев физиотерапевт
Георги Ряхов физиотерапевт

Ръководство – 3
Стефка Костадинова председател на БОК, ръководител на делегацията
Белчо Горанов генерален секретар, зам. ръководител на делегацията
Камелия Игнатова шеф на мисия

Оперативно управление – 3
Лилия Пандурова администрация и офис на делегацията
Християн Янков протокол, транспорт
Тодор Шабански пресаташе

Програма за 24 юли, събота
9.00-14.30 и 18.00-22.00 Бадминтон сестри Стоеви и Линда Зечири – групи
9.00-22.30 Тенис на маса Полина Трифонова – квалификации и първи кръг
10.00-22.00 Спортна гимнастика Дейвид Хъдълстоун – квалификации
11.00-14.30 и 17.00-20.30 Бокс Станимира Петрова 57 кг – 1/16-финали
11.00-14.30 Джудо Янислав Герчев 60 кг – елиминации и четвъртфинал
? 17.00-19.50 Джудо Янислав Герчев 60 кг – репешажи, полуфинали и финал
19.00-21.30 Плуване Любомир Епитропов 100 м бруст – серии

Оставете отговор

Please enter your comment!
Моля въведете името ви