Италия победи Испания с 4:2 при изпълнение на дузпи на „Уембли“ в първия полуфинален сблъсък от Евро 2020. Двата тима завършиха при резултат 1:1 редовното време и продълженията.

Федерико Киеза откри резултата в 60-ата минута, а Алваро Мората го изравни в 80-ата. „Адзурите“ обаче отиват на финал, който ще бъде на 11 юли отново на „Уембли“.

Италианците започнаха по-силно двубоя и още в третата минута Николо Барела бе изведен отляво от Емерсон Палмиери и напредна към наказателното поле. Шутът му можеше да доведе до гол, но бе вдигната засада.

В следващите минути испанците взеха инициативата и се настаниха по-трайно в половината на „адзурите“. В 13-ата минута Микел Оярсабал получи топката на отлична позиция в наказателното поле, но не успя да я овладее и Емерсо успя да му я отнеме.

Две по-късно Феран Торес проби добре през центъра и шутира пред наказателното поле, но покрай дясната греда.

В 25-ата минута „Ла фурия“ можеше да поведе в резултата. Испанците организираха отлична атака, при която топката стигна до Дани Олмо в наказателното, но ударът му бе блокиран.

Седем по-късно Дани Олмо стреля над вратата на „адзурите“. В 39-ата минута пък Микел Оярсабал получи топката на границата на наказателното поле, но ударът му от движение се оказа крайно разочароващ.

Секунди преди края на първото полувреме Италия удари греда. Лоренцо Инсиние бе намерен с дълъг пас отляво, след което изведе много активния Емерсон в наказателното поле. Крайният бранител навлезе и шутира, но топката се отби от гредата.

Италианците дочакаха своя шанс след час игра. „Адзурите“ организираха прекрасна атака, тръгнала от вратаря Донарума. Топката стига до Киеза пред наказателното поле, който показа великолепен дрибъл и след това с отличен удар намери горния ляв ъгъл на Симон за 1:0.

Испанците се опитаха бързо да отговорят и в 65-ата минута Бускетс центрира меко в наказателното поле, където Орясабал опита с глава, но неточно.

Мората изравни за Испания в 80-ата минута. Нападателят на Ювентус направи отлично двойно подаване с Дани Олмо, който го изведе сам срещу Донарума и успя да го преодолее за 1:1.

Испанците имаха шанса да направят обрата пълен в 98-ата минута, когато топката бе центрирана от свободен удар към далечната греда, където Олмо стреля, но Донарума спаси. Настана суматоха и няколко рикошета, а в крайна сметка топката се удари в Мората и излезе в аут.

Четири минути по-късно „Ла фурия“ имаше нова възможност за попадение. Жерар Морено центрира отдясно в наказателното поле, Донарума изби, а след това Олмо стреля, но бе блокиран от Киелини.

В 110-ата минута Берарди отбеляза във вратата на Испания, но нападателят бе в положение на засада.

До края на двубоя и двата отбора не направиха нищо, за да се избегнат дузпите.

Мачът стигна до изпълнения от бялата точка, при които италианците показаха по-здрави нерви и ги спечелиха с 4:2. Мората направи решаващия пропуск за „Ла Фурия“. По този начин с общ резултат 5:3 италианците се класираха за финала на Европейското първенство, който е на 11 юли на същия стадион.

На финала Италия чака победителя от Англия – Дания, които играят днес, 7 юли, от 22:00 часа.