След изиграване на последните мачове, вече са ясни всички осминафинални двойки на Евро 2020.

В последния мач от група „F“ след три дузпи, обрат и изравняване, Франция спечели „групата на смъртта“ след като направи истинско зрелище срещу Португалия. „Петлите“ и „мореплавателите“ завършиха 2:2 на „Ференц Пушкаш Арена“ в Будапеща.

Германия пък оцеля след като се добра до равенство 2:2 срещу Унгария и се класира за осминафиналите. Възпитаниците на Йоахим Льов на два пъти изоставаха срещу „маджарите“, но успяха да стигнат до скъпоценна точка.

По време на двете срещи временното класиране се разместваше постоянно, а интригата спираше дъха. В позиция на отпадащи в определени моменти бяха Португалия, а после и Германия, което щеше да бъде сензацията на първенството.

В крайна сметка очакванията се сбъднаха и унгарците завършиха на последното място в групата, въпреки че на два пъти повеждаха на Бундестима.

Срещата противопостави европейския срещу световния шампион, а битката от груповата фаза имаше всички качества за финал. В крайна сметка, победител нямаше.

В 26-ата минута Моутиньо изпълни фаул, в наказателното поле се стигна до сериозен въздушен сблъсък между Лорис и Перейра и съдията не се поколеба да отсъди дузпа за португалците. ВАР асистентите потвърдиха решението. Зад бялата точка застана Кристиано Роналдо, който беше безпогрешен.

В самия край на полувремето се стигна до дузпа и за „петлите“. Мбапе и Семедо се сблъскаха в наказателното поле, а главният съдия бе категоричен, въпреки че положението бе дискусионно. Карим Бензема изпълни точно – 1:1.

Второто полувреме започна вихрено. Още в 47-ата минута, нападателят на Франция Карим Бензема навлезе в наказателното поле, сам срещу вратаря, стреляйки от малък ъгъл отбеляза. Първоначално реферът отмени попадението, но след намесата на ВАР, то бе признато – 1:2.

При този развой „мореплавателите“ отпадаха от надпреварата, заемайки 4-ото място във временното класиране.

В 58-ата минута обаче нещата отново се обърнаха. Роналдо центрира в наказателното поле, топката се отби в ръката на Жул Кунде и съдията не се поколеба отново да покаже бялата точка. Зад нея застана CR7, който не трепна и за миг и бе точен – 2:2.

Последваха минути на надиграване. Иберииците показаха, че няма да се предадат и за миг и ще се борят със зъби и нокти за продължаването си напред и защитаването на титлата си.

До края на мача не се стигна до чисти положения и така двата тима продължават напред.

На мача Германия–Унгария Адам Салай откри резултата в 11-ата минута. В 66-ата минута Кай Хаверц изравни, но секунди по-късно Андрас Шефер отново изведе напред гостите. В 84-ата минута резервата Леон Горетцка вкара за крайното 2:2.

Така Германия събра 4 точки и остава на второ място в крайното класиране на Група „F“. Лидер е Франция в 5 пункта. Трети остава Португалия с 4 точки, а Унгария е четвърта с 2 точки.

Дербито в следващата фаза се очертава да бъде Англия – Германия, но и битката между европейския шампион Португалия и номер 1 в ранглистата на УЕФА – Белгия, също буди сериозен интерес.