Вратар
Кой е най-добрият вратар

От 624 футболисти, които ще се изявяват на Европейското първенство, цели 72 са записани като вратари. Независимо дали става въпрос за спасена дузпа, избиване с върха на пръстите или просто уловено центриране, вратарите имат огромно влияние върху представянето на своя отбор.

Именно това е главната причина, анализаторите от 7 dni sport  да изготвят класация за най-класните голкипъри на Евро 2020.

1. Лукас Храдецки – Финландия и Байер Леверкузен

Той бе с основна роля за класирането на Финландия за пръв път в своята история на голям футболен форум. Храдецки запази 6 „сухи мрежи“ в 9-те квалификационни мача. Вратарят пропусна по-голямата част от сезона в клубния си тим поради контузия. Когато той пази, Байер допуска средно по 1.02 гола на мач, а в негово отсъствие – числото набъбва до 1.75.

1. Петер Гулаши – Унгария и РБ Лайпциг

Гулаши ще бъде най-заетия вратар на това първенство. Унгарците ни победиха в баражите от Лигата на Нациите, но само за да попаднат в групата на смъртта, където ги чакат мачове срещу Франция, Португалия и Германия. Изумителните спасявания на Гулаши са един от малкото аргументи, с чиято помощ маджарите могат да измъкнат точка срещу някой от фаворитите.

1. Давид де Хея – Испания и Манчестър Юнайтед

0 от 11 дузпи хвана де Хея във финала на Лига Европа. Освен всичко, той направи и единствения пропуск за „червените дяволи“, който в крайна сметка изпрати трофея в музея на Виляреал. Испанецът направи колеблив сезон, като дори Дийн Хендерсън го измести като титуляр в началото на тази година. Унай Симон пък чака шанс за изява с екипа на „Ла фурия“ и няма да е учудващо да блесне на ЕВРО 2020.

1. Унай Симон – Испания и Атлетик Билбао

Стражът допусна няколко фрапантни грешки в хода на сезона, но и много пъти бе герой за своя Атлетик. Има огромна заслуга за финала в Копа дел Рей, след като „хвана“ две дузпи в четвърт-финала срещу Бетис.

1. Каспер Шмайхел – Дания и Лестър

6 допуснати гола и 4 „чисти мрежи“ нареди Каспер в 8-те квалификационни мача. Вратарят се доказа в Лестър, където дори спечели титлата през 2016-та. Въпреки, че не може да достигне постиженията на своя баща, Шмайхел младши е сред топ вратарите в Европа и датчаните ще се нуждаят от неговите добри намеси, ако искат да повторят чудото от ЕВРО 1992.

1. Войчех Шченсни – Полша и Ювентус

Ще използваме едно велико интервю, в което Войчех коментира своите качества „В Ювентус резерва ми беше най-великия вратар за всички времена (Джиджи Буфон), а в Рома най-добрия в момента (Алисон Бекер). Явно кариерата ми не е толкова лоша?!“. Шченсни проби в Арсенал и вече натрупа достатъчно опит в големи мачове. Според нас, това е най-подценявания вратар в света, а Якуб Швиерчок (единственият представител на българската Първа лига на ЕВРО2020) е повече от щастлив, че го има на своя страна.

1. Уго Лорис – Франция и Тотнъм

Световен шампион, въпреки че направи две грешни на финала срещу Хърватия. Лорис се доказа с екипа на Тотнъм, а спасяванията му са важна част във всяка комбинация с топ вратарски намеси. И все пак, той е склонен да допуска фрапантни грешки, които не му позволяват да получи признанието за най-добър вратар в света.

1. Джанлуйджи Донарума Италия и Милан

22-годишен, но вече натрупа 251 мача с екипа на Милан. Донарума изпраща един от най-силните си сезони, в който направи 92 спасявания, допускайки едва 38 гола в 37 мача. Не е никак изненадващо, че големите грандове са готови да предложат умопомрачителни договори, за да се сдобият с услугите на младия страж.

1. Тибо Куртоа – Белгия и Реал Мадрид

Въпреки трудния старт в Реал, вратарят постепенно се адаптира и се превърна във важна част от отбора на Зидан. За двата сезона с екипа на „белия балет“, Куртоа натрупа цели 35 „чисти мрежи“. Същия брой има единствено заместникът му в Атлетико Мадрид Ян Облак, но с 4 изиграни мача в повече.

1.Мануел Нойер – Германия и Байерн Мюнхен

5 „чисти мрежи“ в 7 квалификационни мача. Дори и на 35 години, Нойер още може да помага в организирането на играта, а и да продуцира невероятни спасявания.

Едва ли има какво толкова да кажем за Нойер. През този сезон той подобри рекорда за „мачове без допуснат гол в Бундеслигата“, записвайки 205-тата си „суха мрежа“ при победата с 2:0 над Байер Леверкузен.