Четири кръга преди края на редовния сезон в Националната баскетболна лига – мъже, отборът на „Черноморец“ навлиза в решителна фаза – в битка за четвъртото място в класирането.

Снощи „акулите“ победиха „Академик“ /Пловдив/ с 98:88 /25:26, 27:19, 24:22, 22:21/, което е трети успех за бургазлии срещу същия съперник през сезона. Двубоят се игра в Стара Загора, заради заетост на зала „Бойчо Брънзов“ в Бургас.

След тази победа решаващ ще е сблъсъкът с „Берое“, който е определящ за четвъртото място.

„Мачът срещу „Берое“ ще е нашият финал. Срещу „Ямбол“ винаги играем равностойни мачове, очаквам да са надъхани. Сигурен съм, че Тони Дечев ще се подготви, и те искат да са напред. Но ние ще сме готови. Чакаме ги с нетърпение, за да покажем по-добра игра вкъщи. Няма фенове в залата, но аз предпочитам да сме четвърти. По-добре да си четвърти, отколкото пети,“ каза треньорът на бургаския тим Васил Евтимов.

Към момента „Черноморец“ има 29 точки и е на шесто място, „Берое“ е пети с 31 т., а седмият „Ямбол“ е с 27 т.

„Ключът бе да стреляме около 30 тройки, да хванем 45 борби и да загубим топката до десет пъти. Днес загубихме топката за три мача заедно. Ще гледам мача, да видя какво е станало. Но как да им се сърдя като вкарват 100 точки. За мен най-важното бе, че спечелихме. Казах им че нямаме от 2 месеца победа и бях забравил какво е да печелиш. Бяха малко колебливи, загубихме много топката. След 1 седмица, когато се върнем, ако направим 25 грешки срещу „Берое“, ще вземем мача много трудно,“ коментира Евтимов.

„Акулите“, които играха само с шестима баскетболисти в първите 20 минути, направиха фантастични проценти на стрелба. Те стреляха по 70 и повече процента от всички зони през първото полувреме. Освен това „Черноморец“ имаше и почти два пъти повече борби от съперника до паузата.

Малко след подновяването на играта бургаският тим се откъсна с 10 т., но с четири лични нарушения „увиснаха“ Евгени Хаджирусев и Дианте Болдуин.

Три минути преди края на мача „Черноморец“ водеше с 13 точки, но домакините не успяха да отбележат до финалните 30 секунди. Със серия от 8-0 „Академик“ намали изоставането си. В края обаче с победата триумфира „Черноморец“ след 98:88.

С 23 точки Марвин Смит отново бе най-резултатен за бургаския тим, Константин Коев завърши с 19 т. и 11 борби, Дианте Болдуин записа 16 т. и 11 асистенции, Уендъл Люис добави 19 т., а Евгени Хаджирусев – 15 т.

На 8 април „Черноморец“ е домакин на „Ямбол“. Четири дни по-късно момчетата на Васил Евтимов гостуват на „Берое“, а след още пет, в последния 27 кръг от редовния сезон, приемат „Спартак“ /Плевен/. Преди това, на 15 април, е отложеният мач на „акулите“ с „Черно море“.