Шампионът „Нефтохимик“ се класира за големия финал на турнира за Купата на България след като трудно и драматично надделя над носителя на трофея „Хебър“ (Пазарджик) с 3:2 /18:25, 25:21, 25:23, 23:25, 19:17/

Двубоят, който се игра в зала „Васил Левски“ в Пазарджик, обаче бе белязан от смразяващ кръвта инцидент.

В третия гейм, при резултат 21:19 за гостите, с трудно контролируими стъпки старши треньорът Драган Иванов навлезе в игралното поле, залитна и в гърчеща се поза се строполи на земята. Играта моментално бе спряна. Играчите и лекарски щаб му се притекоха на помощ по светкавичен начин, възможно най-бързо се намеси и дежурният лекар в залата. Срещата бе прекъсната за около 15 минути. Драган Иванов бе откаран спешно в МБАЛ „Пазарджик“. Около половин час по-късно, след подновяването на играта, стана ясно, че

причината за колабирането на Иванов е силен епилептичен гърч, но след намесата на лекарите той вече е стабилизиран и е контактен

Всичко видяно и изживяно на терена повлия на всички играчи. Най-трудно от изживения шок излезе младият Денис Карягин, който познава Драган Иванов по-отблизо от престоя си във „Виктория Волей“ преди време. След петминутна загрявка мачът бе продължен, а мястото на колабиралия Иванов зае помощникът му Николай Димитров.

„Нефтохимик“ успя да спечели злощастния гейм с 25:23. „Хебър“ се опита да се събере и взе четвъртата част. Така мачът се реши в тайбрека. Двата тима продължиха да се борят за всяка топка и точка до 17:17, но в крайна сметка „Нефтохимик“ измъкна гейма с 19:17 след атака на Денис Карягин и отлична контра на Ники Николов, а с това и мача с 3:2.

Най-полезен за победителите бе влезлият като резерва Мирослав Градинаров с 20 точки (1 ас и 70% ефективност в атака) за победата. Денис Карягин (5 аса!, 2 блока, 45% ефективност в атака и 46% позитивно посрещане) и Николай Николов (4 блока и 79% ефективност в атака) добавиха 16 и 15 точки за успеха.

И така, шампионът се класира за 4-и пореден и общо 7-и финал за Купата, като ще спори за 5-и трофей в своята история

На финала бургазлии ще играят срещу „Добруджа“ /Добрич/, който по-рано вчера надигра категорично „Монтана“ с 3:0 гейма.

Финалът за Купата на България е днес, 19 март, от 19,30 часа

Съставътан „Нефтохимик“: Георги Братоев 5, Жани Желязков 3, Денис Карягин 16, Валентин Братоев 14, Илия Петков, Николай Николов 15 – Теодор Салпаров-либеро (Мирослав Градинаров 20, Николай Колев 11, Мартин Пенев).