Баскетболистите на „Черноморец“ подновиха надпреварата в Националната баскетболна лига със загуба. Момчетата на треньора Васил Евтимов отстъпиха драматично в сблъсъка с „Балкан“. В мач от 19-ия кръг шампионът на България победи бургаският тим с 92:86 /36:18, 15:22, 16:22, 25:22/.

Ботевградчани дадоха ударно начало на двубоя и поведоха с 20 точки още в първата четвърт, но след това „акулите“ постепенно се завръщаха в мача. Все пак чудесни изяви на капитана Димитър Димитров и крилото Тауан Ейджи подпечатаха победата на домакините.

„Балкан“ започна силно двубоя, повеждайки с 18 т. в първата част. Само за 3 минути шампионите вкараха близо 20 точки. Васил Евтимов така и не успя да мотивира своите на последвалия таймаут, като веднага след него шампионите записаха серия от шест поредни точки, за да поведат с 23:6, при положение че още не бяха изтекли и пет минути от двубоя.

Така след първия период те водеха с 36:18.

При 41:21 във втората част за първи път в двубоя „Черноморец“ успя да направи добра серия след десет последователни точки, чрез които тимът се доближи на 10 точки от „Балкан“ – 41:31 след две поредни добри изяви на центъра Уендъл Люис. За съжаление обаче Евгени Хаджирусев си изкара четвърто лично нарушение още по средата на втората четвърт.

Въпреки това „акулите“ съкратиха разликата на 6 точки – 41:35. Димитър Димитров обаче спря серията на гостите с четвъртата си тройка в мача – 44:35, а малко след това преднината на домакините отново се завърна на двуцифрените размери след точни изстрели на Балабан и Джордан – 48:36. Лидерът на „Черноморец“ Дианте Болдуин помогна на своя тим отново да стопи двуцифрения си пасив, като на голямата почивка резултатът бе 51:42 в полза на „Балкан“.

Бургазлии спечелиха и третия период като скъсиха значително дистанцията в мача. Гонитбата в резултата продължи след като „Черноморец“ за пореден път отказа да се предаде.

„Акулите“ записаха серия от 3:10 и се завърнаха на само три точки пасив при 65:62. Марвин Смит пое диригентската палка от Дианте Болдуин в състава на гостите, като тежкото крило не изневери и вкара 6 бързи точки в края, за да направи резултата 66:64. Тауан Ейджи отбеляза последната точка в частта за 67:64.

В заключителния период няколко поредни пропуска на „акулите“ позволиха на „Балкан“ да си върне двуцифрения аванс – 76:66. Центърът на „Черноморец“ Уендъл Люис също излезе от игра с пет лични нарушения. След това с пет поредни точки Дианте Болдуин върна отбора си в мача за 76:71. „Акулите“ обаче допуснаха доста грешки при борбата в подкошието и не успяха да надделеят над „Балкан“, който запази шестточковия си аванс и триумфира с крайното 92:86.

„Всички са почивали, с изключение на „Балкан“, които играха на 10 февруари, не искам да използвам почивката като извинение. Аз и в съблекалнята ги усетих. Влязох и все едно бях на погребение преди мача. И им казах, че ще се върна след 10 секунди и искам да видя друго лице. Но на сила не става. На играчите трябва да им дойде отвътре. Аз каквото и да им кажа, понякога не става.

По принцип играем в тяхната зала, те излязоха с по-голямо самочувствие, това се видя. Опитахме да се завърнем, но аз нямам принос от пейката. Милош Милидрагович, който игра 15 минути има един кош и два фаула. Много съм разочарован от него и ще му го кажа. Искам да поздравя „Балкан“ за успеха, най-вече Митко Димитров, който направи прекрасен мач. Преди този мач той имаше успеваемост от тройката 19%, а днес вкара 5/6, което е 83%, наистина голям мач. Ние се опитахме да се върнем в мача, но на този етап силите не ни достигнаха. Нещото, което ме радва е, че загубихме само с 6 точки”, заяви треньорът Васил Евтимов.

„Балкан“ остава на третата позиция в класирането с актив от 12 победи и 5 загуби. „Черноморец“ не успя да запише втора победа за сезона в „Арена Ботевград“ след тази в началото на кампанията и се задоволява с петото място – баланс от 8 успеха и 9 поражения.

Съставът на „Черноморец“: Дианте Болдуин 31, Евгени Хаджирусев 6, Константин Коев 13, Марвин Смит 19, Уендъл Люис 12 (Ангел Пейчинов 3, Милош Милодрагович 2, Борис Войков).