„Черноморец“ победи в един луд мач с четири продължения

Баскетболните „Черноморец“ и „Берое“ за пореден път поднесоха оспорван и интригуващ двубой

Във втори пореден мач този сезон двата тима трябваше да играят продължения, за да излъчат победител. Този път обаче, за да се излъчи победител между тях, бяха нужни цели четири продължения и това бе най-дългият мач в историята на НБЛ, продължил 60 минути чисто време.

В края на декември „Берое“ надви съперника си с 95:100 след две продължения. Този път „Черноморец“ спечели след четири овъртайма със 123:121, но „Берое“ измъкна битката за четвъртото място, след като има аванс от 3 точки в директните сблъсъци. Това е седма победа за сезона на „Черноморец“, която изведе отбора до петото място, пред „Академик“ /Пловдив/.

Мачът, както и през декември, отново бе много равностоен и изпълнен с напрежение, като след по-добро първо полувреме, домакините трябваше да положат огромни усилия, за да удържат щурма за обрат от 17 точки на старозагорци след почивката.

Шест секунди преди сирената Джими Гавин успя да приближи отбора си на 2 точки, а след това грешка в атаката на домакините даде възможност на „Берое“ да изравни за 78:78 чрез Брейди Роуз и да прати мача в продължение

Тук обаче се случи нещо куриозно – „Берое“ фаулира, за да се опита да избегне продължение и да загуби само с под 5 точки. Дианте Болдуин отговори на хитростта на съперника, като пропусна и двата наказателни удара, за да има в крайна сметка добавени пет минути и да гони „Черноморец“ успех, но вече с над 5 точки.

В овъртйма Симеон Илиев изведе гостите напред с 5 точки, а Брейди Роуз вкара за 7 аванс. Минута и половина преди края на добавеното време, при две пасив за „Черноморец“, мачът бе прекъснат от съдийската тройка, защото президентът на тима Васил Стоянов бе призован да напусне залата, но той отказа. Това се случи точно след петото нарушение и на Уендъл Люис. Близо пет минути Стоянов продължи да спори с комисаря Румен Калпакчиев, но в крайна сметка напусна залата.

До края бургазлии отново наваксаха, а забивка на Марвин Смит направи резултата 88:88 и доведе до ново продължение – четвърто за сезона в мачовете между двата отбора

Второто продължение отново започна по-силно за беройци, но отново в края „акулите“ изравниха за 96:96. По същия сценарий се разви и третото продължение. „Берое“ дръпна с 6 точки, но „Черноморец“ отново навакса. В четвъртото продължение домакините поведоха и, макар беройци да се върнаха и дори да поведоха със 118:119, капитанът Константин Коев сътвори истински фурор и вкара 14 точки в този овъртайм, за да изведе тима си до аванс със 123:119. До края „Берое“ успя да върне две точки, но това беше всичко за този дълъг и луд мач.

Най-резултатен за Берое бе Дерик Джийн с 24 точки. 18 плюс 11 борби записа Симеон Илиев, 17 вкара Брейди Роуз. С 15 точки и 10 борби се отличи Кейлъб Бишъп, а с 13 – Джеймс Гавин. 16 точки и 17 борби за 53 минути на терена реализира Павел Маринов.

Невероятен мач с 36 точки, 21 борби и 4 асистенции и само 2 грешки за 50 минути на терена изигра Марвин Смит. С трипъл дабъл от 25 точки, 16 борби и 13 борби за 58 минути на терена се отличи Дианте Болдуин. Константин Коев реализира 33 точки и 10 броби, а Уендъл Луис – 16 точки

„Исках да спечелим с над 5 точки, но няма значение. Тези момчета показаха уникален характер. Аз много се разстроих, защото днес те спечелиха моето уважение, надявам се да са спечелили и уважението на всички, които са гледали. Не заслужаваха това, което се случи в залата. Това ще си остане един огромен спомен за мен. Ние можехме да спечелим и по-рано мача, но и те го искаха, да играем до края, за да бием с пет точки. Това са уникални момчета, не мога да го опиша. За мен най-важно е какво изградихме като отбор. Третата врътка ще е много трудно за останалите отбори, защото днес ние израснахме,“ каза след мача Васил Евтимов.

На 1 февруари, в последния 18 кръг от редовния сезон, бургазлии гостуват на „Спартак“ в Плевен

Съставът на „Черноморец“: Дианте Болдуин 25, Евгени Хаджирусев 6, Константин Коев 33, Марвин Смит 36, Уендъл Люис 16 (Борис Войков 3, Ангел Пейчинов 2, Милош Милодрагович 2, Томас Читадзе).