Нефтохимик победи Хебър у дома

За втори пореден път в рамките на сезон 2020/2021 волейболният „Нефтохимик“ победи основния си конкурент в първенството на Суперлигата на България „Хебър“.

Началото на успешния рейд бургазлии поставиха в началото на октомври със спечелването на Суперкупата на страната с 3:0. Шампионите затвърдиха класата си и в мача от първата осмица от редовния сезон, побеждавайки, макар и трудно, тима от Пазарджик с 3:2/26:24, 25:20, 23:25, 23:25, 15:10/

Успехът, който в психологически аспект е много важен за предстоящия 1/16-финален мач на „Нефтохимик“ в турнира на CEV срещу сръбския „Млади Радник“ (Пожаревац), домакините постигнаха в отсъствието на старши треньора Николай Желязков.

Както вече е известно, наставникът на шампиона и неговият син – Жани Желязков са диагностицирани с коронавирус след направен бърз тест. Бургазлии бяха водени от помощник треньора Теди Дремсизов.

В двубоя двата отбора направиха рекордните 40 грешки от начален удар – 24 за „Нефтохимик“ и 16 за „Хебър“.

Първата част започна равностойно, но „Нефтохимик“ поведе с 5:3. След две грешки на домакините гостите успяха да поведат при 9:7. Разликата се запази до техническото прекъсване, което дойде при 12:10 за „Хебър“. Шампионите изравниха при 15:15 след атака на Миро Градинаров и грешка на Пламен Шекерджиев и дори излязоха напред в резултата при 16:15 след страхотна контра на разпределителя Георги Братоев. Преднината им стигна до 18:16 след ас на Валентин Братоев. „Хибър“ стигна ново равенство 20:20, но то не продължи дълго. „Нефтохимик“ бързо върна предимството си 22:20 след успешна блокада на Градинаров и бърза контра през центъра на Николай Николов. Гостите отново изравниха 23:23, но бургаският тим спечели гейма с 26:24 след две атаки през центъра на Ники Николов.

В началото на втората част двата тима продължиха да се дебнат и да играят точка за точка до 16:15. Разликата нарасна и стигна до 22:18 след пусната топка на Денис Карягин. Шампионите без проблеми спечелиха гейма при 25:20 след нова успешна атака на младия Карягин.

Младежкият национал продължи с отличните си отигравания и в третия гейм.

„Нефтохимик“ поведе със 7:4, но последва обрат и 8:7 за „Хебър“. Играта продължи да бъди много равностойна, за да се стигне до 12:11 след атака през центъра на Илия Петков. Гостите отново изравниха 15:15 и успяха да поведат при 19:17, а по-късно и с 21:17. „Нефтохимик“ успя да спаси 3 геймбола като от 20:24 стигна до 23:24, но все пак момчетата на Атанас Петров взеха гейма с 25:23 след атака в аут на Ники Николов.

Равностойно стартира и четвъртата част. При 13:12 в полза на пазарджиклии, разликата леко нарасна до 17:15. Преднината на „Хебър“ продължи да расте до 19:15. Постепенно домакините успяха да стопят пасива си до 19:21 след няколко добри изяви на Вальо Братоев и Денис Карягин. Гостите обаче спечелиха гейма с 25:23.

В тайбрека „Нефтохимик“ не допусна повече изненади. Бургазлии поведоха с 4:1, „Хебър“ изравни 4:4. Атака на Карягин, ас на Ники Николов и блокада на Георги Братоев даде ново предимство за шампионите 7:4. Разликата стана 10:6 след ас на Георги Братоев и грешка в атака на Александър Ляфтов. Стигна се до 12:7 след нова директна точка от сервис, този път на Карягин. Така „Нефтохимик“ спечели тайбрека с 15:10, а с това и мача с 3:2 гейма.

Топ реализатор за победата на шампиона стана Денис Карягин с 16 точки ( 1 ас, 2 блока). Ники Николов получи приза за най-полезен състезател в мача.

Във временното класиране на Суперлигата „Нефтохимик“ е на първо място с 5 точки от две победи от два мача. За „Хебър“ това бе първия им мач за сезона, след като срещата им от първия кръг срещу „Добруджа“ бе отложен заради множество заболели в тима от коронавирус.

В следващия трети кръг шампионите ще гостуват на ЦСКА. Мачът е на 15 ноември. Преди това на 11 ноември „Нефтохимик“ трябва да е домакин на сръбския „Млади Радник“ (Пожаревац) в 1/16-финален мач от турнира на CEV. Срещата е от 19:00 часа в зала „Младост“ и ще се играе при закрити врата.

Съставът на „Нефтохимик“: Георги Братоев 9, Мирослав Градинаров 14, Валентин Братоев 11, Денис Карягин 16, Николай Николов 4, Илия Петков 14 – Теодор Салпаров-либеро (Стефан Георгиев).