Нефтохимик 2010 не успя в Шампионска лига

„Нефтохимик” не успя да се класира за втория кръг на Шампионска лига. Шампионът на България завърши участието си в квалификациите на най-престижния евротурнир с една победа и три загуби

В Австрия, срещу домакина „Задруга” бургаският тим отстъпи с 1:3, но във втория мач взе реванш срещу австрийците и ги победи с 3:2. В първия сблъсък с „Динамо” (Москва) нашите загубиха с 1:3. Със същия резултат завърши и последният им двубой от група D, в който „Нефтохимик” отстъпи на руския гранд при 19:25, 23:25, 32:30, 11:25.

Старши треньорът Николай Желязков даде почивка на някои от титулярите, като не използва опитния бивш национал Николай Николов и диагонала Жани Желязков. В стартовата шестица започна Стефан Георгиев, а титулярният разпределител Георги Братоев влизаше като резерва. Бургазлии се бориха, но успяха да вземат само гейм на именития си съперник. Това се случи в третата част, когато нашите дадоха показаха, че не са за подценяване. След равностойна игра развоят продължи далеч извън 25-тата точка, но в крайна сметка със зъби и нокти бургазлии измъкнаха гейма с 32:30. В четвъртия гейм „Динамо” не допусна повече изненади и спечели гейма за 3:1.

Най-резултатен за „Нефтохимик” бе Денис Карягин с 12 точки (1 ас), по 10 точки добавиха Златко Кьосев (1 ас, 1 блокада) и Николай Колев (2 блокади). За руския тим Цветан Соколов завърши със 17 точки (2 аса, 1 блокада), като бе втори по резултатност. Сам Деруу приключи с 18 точки (1 ас, 3 блокади).

Така волейболистите на „Динамо” (Москва), с Цветан Соколов в състава, вече празнуват класирането си във втори кръг на ШЛ

След надпреварата в Блайбург шампионите продължават в евротурнирите и ще играят на 1/16-финалите във втората по сила надпревара – Купата на CEV

В миналогодишното издание на турнира волейболистите на Николай Желязков отпаднаха още в първата фаза, след като отстъпиха на руския „Зенит” (Санкт Петербург).