Нефтохивик без шансове за шампионска лига
Нефтохимик без шансове за Шампионска лига

Волей шампионът на България „Нефтохимик” понесе загуба и във втория си мач от квалификационна Група D на Шампионската лига

Срещу руския гранд „Динамо” (Москва) бургаският тим отстъпи с 1:3 (21:25, 32:30, 25:21, 22:25).

Ден по-рано в австрийския град Блайбург волейболистите ни загубиха със същия резултат от по-неопитния си съперник „Задруга”. С допуснатата втора поредна загуба отборът на „Нефтохимик” на практика загуби шанс да спечели първото място в групата и да продължат участието си в Шампионската лига.

Момчетата на треньора Николай Желязков на моменти играха напълно равностойно на сериозната селекция на руския тим, в която блестеше националът Цветан Соколов. Във втората част Георги Братоев и компания имаха 6 геймбола, но не можаха да затворят гейма. Българите спечелиха напълно заслужено третата част, а в четвъртата бяха напълно равностойни до самия край. Цветан Соколов обаче показа сериозна световна класа и имаше основна заслуга за победата на „Динамо” снощи.

В първата част руският гранд владееше изцяло положението и закономерно поведе. В следващите минути играта бе доста по-равностойна и двата тима вървяха близо един до друг. В ключовите моменти родните представители излязоха напред, благодарение на силното си представяне. До края имаше много интригуващи ситуации, в които лидерите трудно биха се определили. След 8 геймбола обаче Цветан Соколов и съотборниците му увеличиха аванса си на 2:0 гейма.

Третият гейм премина под диктовката на родните волейболисти, които показаха отново красив волейбол.

Решаващият четвърти гейм тръгна добре за момчетата на Константин Брянский, но към средата на частта силите бяха изравнени. От двете страни на мрежата напрежението се увеличаваше, което оказа влияние, но в крайна сметка „Динамо” се поздрави с победата след 25:22 и 3:1 гейма.

За „Нефтохимик” Жани Желязков бе най-резултатен с 15 точки (52% ефективност в атака)

18-годишният Денис Карягин добави 13 точки (1 ас, 1 блок, 52% ефективност в атака, 23 % перфектно и 23% позитивно посрещане). Илия Петков се отличи с 12 точки (1 ас, 1 блок, 77% ефективност в атака).

Цветан Соколов имаше най-голям принос за победата на „Динамо” със силна игра и 23 точки (2 аса, 3 блока, 50% ефективност в атака). Ярослав Подлесних добави 13 точки (1 ас, 2 блока), а Сам Деру се отчете с 12 точки (1 ас, 2 блока).

Днес, 29 септември, „Динамо” среща СК „Задруга Айх/Доб”, а „Нефтохимик” почива. Бургазлии играят срещу австрийците за втори път в сряда, 30 септември.

Към момента „Динамо” е втори в групата с 3 точки (1 победа), състезателите на Николай Желязков са трети.

Съставите:
Динамо: Павел Панков 2, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 23, Сам Дуру 12, Ярослав Подлесних 13, Вадим Лихошерстов 3, Иля Власов 9 – Лаури Кераминен-либеро (Евгений Баранов-либеро, Владимир Съемщиков 4) Старши треньор: Константин Брянский
Нефтохимик: Георги Братоев 2, Жани Желязков 15, Мирослав Градинаров 12, Денис Карягин 13, Николай Николов 9, Илия Петков 12 – Кристиян Петров-либеро (Златко Кьосев, Венцислав Трифонов, Мартин Пенев) Старши треньор: Николай Желязков