В първия мач от предварителната група за влизане в Шампионска лига волейболният шампион на България „Нефтохимик” започна със загуба.

В зала „Юфа Арена” в Блайбург момчетата на треньора Николай Желязков отстъпиха на австрийския шампион „Задруга” (АйХ/Доб) с 1:3 /22:25, 19:25, 25:16, 20:15/. Това беше първата среща от Група D.

Първата част на срещата премина изцяло под контрола на домакините от „Задруга”, които въпреки усилията на „Нефтохимик”, спечелиха гейма без проблеми с 25:22. В началото на втория гейм бургазлии тръгнаха силно и поведоха с 9:5, но след това допуснаха обрат и в крайна сметка го загубиха с 19:25.

Австрийският тим продължи със силната си игра и в началото на третия гейм, като дръпна с 5:1. Шампионите на България успяха да изравнят при 7:7 и поведоха с 8:7. „Задруга” отново дръпнаха при 11:9, но „Нефтохимик” направи нов обрат до 14:13. Разликата набъбна до 19:13 благодарение на серия от сервиси на капитана Николай Николов, включително и няколко аса. В крайна сметка момчетата на Ники Желязков спокойно спечелиха гейма с убедителното 25:16 и намалиха изоставането си на 1:2.

Четвъртата част тръгна равностойно до 4:4, след което австрийците за пореден път поведоха първо с 6:4, а след това с 9:6. „Задруга” запази преднината си до 16:13, а след това дори я увеличи до 19:14. „Нефтохимик” излезе от ситуацията и намали пасива си до 20:22. „Задруга” обаче спечели гейма с 25:20, а с това и мача с 3:1.

Най-резултатен за „Нефтохимик” бе Николай Николов с 15 точки (2 блока, 3 аса и 71% ефективност в атака). Младият Денис Карягин добави още 13 точки (1 блок, 2 аса, 67% ефективност в атака и 24% позитивно посрещане).

Вторият мач от предварителната групова фаза е днес, 28 септември. Бургазлии излизат срещу руския гранд „Динамо” /Москва/, с национала Цветан Соколов в състава. Двубоят от Група D е от 20:00 часа българско време.

В продължение на шест дни от днес до петък (2 октомври) трите тима ще играят всеки срещу всеки по два пъти. Само победителят от групата ще се класира за втория квалификационен кръг на ШЛ. Другите два отбора ще продължат участието си на 1/16-финалите във втория по сила евротурнир – за Купата на CEV.

Съставът на „Нефтохимик”: Георги Братоев 4, Мирослав Градинаров 9, Златко Кьосев 2, Денис Карягин 13, Николай Николов 15, Илия Петков 7 – Кристиан Петров-либеро (Мартин Пенев, Жани Желязков 9, Стефан Георгиев, Ивайло Лалов-либеро)
Старши треньор: Николай Желязков.

„Задруга”: Блажей Подлесни 6, Матю Пасалънт 16, Конрад Формела 9, Максимилиан Ландфарер 14, Виктор Уго Миранда 6, Лукас Кююл 7 – Мануел Щайнер-либеро (Михал Хрушка, Нейч Пушник 1, Габриел Ферейра Гарсия). Старши треньор: Матиас Хафнер.