Нефтохивик без шансове за шампионска лига
Нефтохимик без шансове за Шампионска лига

Шампионът „Нефтохимик” победи като домакин „Монтана” с 3:1 (22:25, 25:17, 31:29, 25:21). Гостите взеха първата част, домакините изравниха и поведоха, въпреки че губеха със 7 точки в третия гейм, след което спечелиха и четвъртия.

Така два кръга преди края на редовния сезон бургазлии продължават да са първи във временното класиране с 18 победи и 53 точки. Гостите са четвърти с 14 победи и 42 точки.

Изключително интересният двубои от този кръг се игра пред празни трибуни поради предприетите мерки срещу разпространението на корона вирус в страната.

Реализатор за победата на „Нефтохимик” бе Мирослав Градинаров със 17 точки (1 ас и 52% ефективност в атака), а Денис Карягин добави още 15 точки (2 блока, 1 ас, 48% ефективност в атака и 43% позитивно посрещане) за победата. За тима на „Монтана” полският диагонал Миколай Сърнечки завърши с 22 точки (1 блок, 1 ас и 57% ефективност в атака).

„Монтана” бе по-стабилният тим през първата част, заложи на агресивен сервис, което затрудни посрещането на домакините. В тази част бургазлии допуснаха девет грешки, което допълнително улесни съперника. Играчите на Даниел Пеев дръпнаха с 20:16 и поведоха в резултата.

Във втория гейм сценарият се повтори, но в полза на „Нефтохимик”. Гостите направиха 9 грешки, от които седем само от начален удар. Шампионите водеха през цялата част в резултата, а в средата разликата стигна 5 точки – 16:11. „Шейховете” играха на високо ниво, което се отрази и на резултата – 25:17.

В най-интригуващата трета част двата тима се захапаха здраво

С мощни сервиси „Монтана” отново извади извън релси защитата на бургазлии, които изостанаха сериозно със седем точи – 7:14. Разликата върна в действителността играчите на  „Нефтохимик”, които записаха шест последователни точки и се доближиха само на една до съперника – 13:14. „Монтана” продължи да поддържа крехка преднина, но с ас на младия Денис Карягин шампионите изравниха 21:21. До финалната развръзка се стигна след пет изравнявания. Два успешни сервиса на Карягин, с две блокади на Ники Николов изведе бургазлии напред, които спечелиха гейма с 31:29.

Развръзката в последната част също дойде в края

От сервис Добромир Димитров за пореден път в мача показа желязна психика, „Нефтохимик” поведе с три точки – 21:18 и до края задържа преднината и спечели срещата.

В следващия 21 кръг, 16 март, от 18:30 ч. момчтата на Николай Желязков гостуват на „Добруджа”.

Победи в изминалия кръг записаха още „Хебър” (Пазарджик), „Добруджа” (Добрич), ЦСКА, „Марек Юнион-Ивкони” (Дупница) и „Пирин” (Разлог).

Носителят на Купата и Суперкупата на България надигра като гост „Дунав” (Русе) с 3:0 (25:19, 25:19, 25:19). „Хебър” е на втора позиция с 16 победи, 4 загуби и 47 точки. „Дунав” е девети с 25 точки (8 успеха, 12 загуби).

„Добруджа” победи „Арда” с 3:0 и е трети в таблицата с 45 точки (15 успеха, 5 загуби), „Арда” е на предпоследното 11-о място с 14 точки (4 победи, 16 поражения).

Драматична победа отбеляза съставът на ЦСКА, след който „червените“ отново заемат място сред първите осем във временното класиране на Суперлигата. Армейците надиграха след петгеймова битка „Черно море” (Варна) с 3:2 (24:26, 25:13, 23:25, 25:19, 15:12). С този успех армейците отбелязаха осми успех, като с дванадесет загуби и 26 точки изместиха от осмата позиция състава на „Дунав”. Тимът на „Черно море” взе точка, като с 6 победи и 14 загуби запазва десето място в подредбата на шампионата.