82 минути бяха необходими на „Зенит”, за да вземе чиста победа при гостуването си на „Нефтохимик” в първи мач от 1/16-финалите на втория по сила европейски клубен турнир за Купата на CEV.

Волейболният шампион на България нямаше никакви шансове срещу силната защита на руския гранд от Санкт Петербург и падна у дома с 0:3 /22:25, 20:25, 22:25/.

Реваншът между двата тима е следващата сряда, 18 декември, от 18,30 часа, българско време, в зала КСК „Сибур Арена” в Санкт Петербург. Шампионите ще трябва да се надяват на истинско чудо, за да победят с 3:0 или 3:1 и да стигнат до т.нар. „златен” гейм. Зенит пък се нуждае само от два спечелени гейма, за да се класира за 1/8-финалите за Купата на CEV. Там ще ги очаква победителят от двойката между босненския „Какан” и „Будва”. В първия мач черногорският тим победи с 3:1 като гост.

„Нефтохимик” показа равностойна игра в началото и на трите гейма, но впоследствие руският гранд се откъсваше и повеждаше с добра преднина. В ключовите моменти бургазлии намаляваха част от дистанцията, но не съумяха да преодолеят „Зенит”, който показа висока класа.

Единственият с двуцифров точков актив от „Нефтохимик” бе Жани Желязков с 14 точки (2 аса и 36% ефективност в атака). Денис Карягин, Георги Петров и Николай Николов се отчетоха с по 7 точки.

За „Зенит” германският диагонал и звезда на отбора Георг Гроцер заби 15 точки (1 блок, 3 аса и 44% ефективност в атака) за победата. Капитанът Лукаш Дивиш добави още 10 точки (1 блок, 3 аса и 50% ефективност в атака) за успеха.

Съставът на „Нефтохимик”: Добромир Димитров 1, Жани Желязков 14, Денис Карягин 7, Георги Петров 7, Николай Николов 7, Максим Дрозд 1 – Кристиян Петров-либеро (Мирослав Градинаров, Илия Петков 1).

„Зенит”: Дмитрий Ковальов 3, Георг Гроцер 15, Лукаш Дивиш 10, Ореол Камехо 7, Иван Яковлев 7, Игор Филипов 3 – Семьон Кривитченко-либеро (Иван Подребинкин).