България загуби с 0:1 от Парагвай в контролен мач. Срещата се игра на Националния стадион „Васил Левски“, който остана почти празен. Единственият гол в мача вкара звездата на „гуараните“ Мигел Алмирон в 60-ата минута.

Дебютът на Георги Дерменджиев начело на „трикольорите“ няма с какво да се запомни, освен че това бе 12-и мач без победа на българите. Родните национали почти не затрудниха вратаря на южноамериканците и закономерно записаха поредно поражение след слаба игра, плахи действия и почти нищо показано в атака.

Двубоят започна с натиск на „гуараните“. Алмирон опита удар още във 2-ата минута, който бе неточен. В 16-ата минута удар на Вийясанти не затрудни Георгиев.

„Лъвовете“ организираха отлична контраатака в 23-ата минута. Неделев получи топката в половината на гостите и подаде на Вандерсон. Крилото пусна извеждащ пас за Ивелин Попов, но вратарят на Парагвай излезе предвидливо и изпревари Попето.

В 28-ата минута Георгиев спаси опасен удар от пряк свободен удар на Ромеро. Главният съдия обаче даде непряк свободен удар заради неправомерни действия на играчи на южноамериканците в стената.

В 35-ата минута вратарят на българите отново се намеси добре. Лескано отклони с глава топката за Ромеро. Нападателят се възползва от неразбирателство между Чорбаджийски и Терзиев и остана сам срещу Георгиев. Стражът обаче се справи.

Четири минути по-късно Алмирон изведе Вийясанти зад гърба на Чорбаджийски, но ударът от малък ъгъл на седмицата бе избит.

На полувремето в игра за България влязоха Краев и Десподов, а заменени бяха Неделев и Марселиньо. Втората част започна с два удара с глава на Густаво Гомес след центрирания от корнери, които не доведоха до опасности пред вратата на „трикольорите“. В 50-ата минута Ромеро проби през центъра и стреля в левия ъгъл, но не намери очертанията на вратата.

След час игра „гуараните“ поведоха в резултата. Мигел Алмирон получи топката пред наказателното поле, пое кълбото и с прецизен удар в левия ъгъл не остави шансове на Георгиев.

В 62-ата минута България можеше да стигне до изравнителен гол. Краев продължи топката към Вандерсон отляво. Той центрира в наказателното поле, където Ивелин Попов от удобна позиция не успя да намери очертанията на вратата.

Последваха нови две добри възможности за Парагвай, но Георги Георгиев се справи с удари на Риверос и Алмирон.

В 78-ата минута Десподов от въздуха стреля покрай вратата. В края на мача Кирил с отличен пас намери в наказателното поле Краев, но нападателят не успя да нанесе голов удар.

„Приемам мача от сравнително добро ниво. Парагвай има висока класа. В играчите има много напрежение. Това постоянно го коментираме. Искам това напрежение да спадне. От тези 90 минути имаме доста добри моменти. Можеше да вкараме и гол. Резултатът е негативен. В крайна сметка това е реалността. Искам да говоря за положителните неща. Играчите имаха желание, стараеха се. Бяха много припряни, а от това идваха и грешките.

Аз и екипът ще се постараем да изиграем мача отговорно. Гледам сериозно и на двата мача. Мисля, че има доза промяна в желанието на играчите. Те също искат да се представят добре и националния отбор да има победа. Моментът е много труден. Ще трябва с много интелект да постигнем нещо.

Чехия е съвсем различен противник. Възможно е да има промени. Бих искал много неща да си пожелаем. Пожелавам си националния отбор да има една победа“, заяви Дерменджиев.

В неделя България ще изиграе последния си мач от квалификационната група – домакинство на Чехия пред празни трибуни заради наказанието от двубоя с Англия. В него нашите ще опитат да избегнат срама да завършат на последно място в групата.