На 6 февруари 1878 година, „летящ отряд“ под командването на полк. Лермонтов, имащ за задача да осигури на руския флот достъп до бургаското пристанище, като заеме позиции в Бургаския залив и спре нахлуващите от север през Дюленския проход черкези и дезертирали турски войници, освобождава Бургас. По това време в него живеят около 2950 души, основно арменци, евреи, българи, гърци и гъркомани.

Тържественото посрещане на освободителите e в началото на града с хляб и сол (в района на гимназия “Г. С. Раковски”), начело с отец Максим Фратев, първенците, консулите в града и цялото гражданство. Учителят-възрожденец Стоян Шивачев е удостоен с високата чест да произнесе пламенно слово при посрещане на руските войски. През целият ден има много музика и веселба, тържествено и приповдигнато настроение.

На другия ден, 7 февруари 1878 г. (25 януари, стар стил – Григоров ден), с помощта на руското командване в Бургас е учредена първата българска градска Общинска управа, в която се назначават Нико Попов – кмет, Яни Русалиев – помощник кмет и секретари – Стоян Шивачев и Мавруди Стойчев.

За околийски началник е назначен поручик Скугаревски и полицмейстер (градоначалник) Безак.

От 1878 г. до 2019 г. Бургас има 67 кмета. Още 7 от тях са назначени:

1. Нико Попов – роден 1836 г. в Бургас, починал 1905 г. във Варна,
първи кмет от 07.02.1878 г. до 29.08.1880 г.

2. Ясен (Асен) Русалиев (син) – роден 1852 г. в Бургас, почива 1917 г.,
кмет от 30.08.1880 г. до 18.06.1883 г. – първи мандат.

3. Иван Йовчев – роден в гр. Сливен,
първи Източнорумелийски кмет от 19.06.1883 г. до 01.07.1883 г.

4. Руфан Афус Хасан (Руфан Ефенди) – последният управител в Бургас до 06.02.1878 г.,
председател-кмет от 01.07.1883 г. до 03.03.1884 г.

5. Димитър Бракалов – роден 1840 г. в гр. Калофер, почива 1903 г. в Бургас,
кмет от 28.03.1884 г. до 02.09.1885 г. – първи мандат.

6. Иванчо х. Петров – роден 1834 г. в Котел, почива 1909 г. в гр. Бургас,
кмет 02.11.1885 г. до 18.02.1886 г.

7. Георги Турлаков,
кмет от 18.02.1886 до 05.03.1886 г.

8. Иван Златаров,
председател-кмет от 08.03.1886 г. до 20.12.1886 г.

9. Стоян Михайлов,
председател-кмет от 22.12.1886 г. до 26.01.1887 г.

10. Панайот (Янев) Русалиев – роден 1846 г.,
председател-кмет 27.01.1887 г. до 15.09.1887 г. – първи мандат.

11. Вълчо Станчев,
председател-кмет от 01.10.1887 г. до 22.11.1887 г.

12. Иван Цанков – роден 1854 г. в с. Жеравна, почива 1925 г. в гр. Бургас,
председател-кмет 22.11.1887 г. до 20.04.1890 г. – първи мандат.

13. Продан Киряков – роден 1854 г. в с. Кондолово – Малкотърновско,
изпълняващ длъжността кмет от 20.04.1890 г. до 13.08.1890 г.

14. Ясен (Асен) Русалиев – роден 1852 г. в гр. Бургас, почива 1917 г.,
кмет от 13.08.1890 г. до 30.07.1892 г. – втори мандат.

15. Иван Бояджиев,
председател-кмет от 31.07.1892 г. до 21.10.1892 г.

16. Сава Станев,
кмет от 22.10.1892 г. до 08.10.1893 г.

17. Иван Цанков – роден 1854 г. в с. Жеравна, почива 1925 г. в Бургас,
кмет 08.10.1893 г. до 12.07.1894 г. – втори мандат.

18. Сава х. Дечев – роден 1844 г. в гр. Стара Загора, почива 1914 г.,
кмет 13.07.1894 г. до 13.01.1895 г.

19. Никола Александров – роден 1860 г. в гр. Бургас, починал 1935 г.,
кмет от 13.01.1895 г. до 07.08.1895 г. – първи мандат.

20. Димитър Бракалов – роден 1840 г. в гр. Калофер почива 1903 г. в Бургас,
кмет от 07.08.1895 до 30.04.1899 г. – втори мандат.

21. Никола Александров – роден 1860 г. в гр. Бургас, почива 1935 г.,
кмет от 01.05.1899 г. до 11.04.1901 г. – втори мандат.

22. Христо Богоев – роден 1855 г. в с. Дервент (дн. с. Змейово) – Старозагорско,
кмет от 12.04.1901 г. до 22.09.1902 г.

23. д-р Никола Вълков – роден 1861 г. в гр. Бургас,
кмет от 23.09.1902 г. до 07.07.1903 г.

24. Йови Воденичаров – роден 1850 г. с. Дервент (дн. с. Змейово) – Старозагорско,
председател-кмет 11.07.1903 г. до 13.10.1903 г.

25. Петър Райчев – роден в гр. Русе–опълченец от Освободителната война,
председател-кмет 17.10.1903 г. до 10.03.1904 г.

26. Григор Дяков – роден 1865 г. в гр. Малко Търново,
кмет 10.03.1904 г. до 01.06.1906 г. – първи мандат.

27. Иван Мидов – роден 1858 г. гр. Калофер,
кмет от 04.07.1906 г. до 24.07.1907 г.

28. Григор Дяков – роден 1865 г. в гр. Малко Търново,
кмет 24.07.1907 г. до 04.03.1908 г. – втори мандат.

29. инж. Атанас Въжаров – роден в с. Медвен – общ. Котел,
кмет от 04.03.1908 г. до 19.03.1908 г.

30. Вълчан Маринов – роден 1863 г. в с. Върбица – общ. Шумен,
председател-кмет 08.04.1908 г. до 30.05.1908 г. – първи мандат.

31. Атанас Славов – роден 1860 г. в с. Чирмен – общ. Свиленград,
кмет 31.05.1908 г. до 04.04.1912 г.

32. Кирчо Кирчев – роден 09.03.1875 г. в гр. Елена – Великотърновско,
кмет от 05.04.1912 г. до 04.10.1913 г.

33. Никола Александров – роден 1860 г. в гр. Бургас, почива 1935 г.,
кмет от 05.10.1913 г. до 15.07.1915 г. – трети мандат.

34. Иван Ламбев,
председател-кмет от 16.07.1915 г. до 20.05.1916 г.

35. Стефан х. Петров – роден 02.1882 г. в гр. Котел,
председател-кмет 21.05.1916 г. до 11.07.1916 г.

36. Кръстю Панев,
председател-кмет от 12.07.1916 г. до 04.09.1918 г.,

37. Вълчан Маринов – роден 1863 г. с. Върбица – Шуменско,
кмет от 05.09.1918 г. до 21.10.1918 г. – втори мандат.

38. Димитър Стефанов – роден 15.08.1872 г. в с. Караагач – Бесарабско,
председател-кмет 22.10.1918 г. до 30.01.1920 г.

39. Петър Житаров – роден 08.11.1871 г. в с. Караново – Бургаско,
кмет Бургаска общинска комуна от 30.01.1920 г. до 12.06.1920 г.

40. Коста Кехайов – роден 06.04.1888 г. в гр. Бургас,
кмет Бургаска общинска комуна от 12.06.1920 г. до 28.08.1921 г.

41. Никола Димитров (Нико Димитров) – роден 30.01.1888 г. във Варна, почива 24.05.1968 г. в Бургас, председател-кмет от 29.08.1921 г. до 21.07.1923 г.

42. Георги Каназирски – роден 23.04.1884 г. в Бургас,
председател-кмет от 26.07.1923 г. до 15.05.1931 г.

43. Стефан Бояджиев,
кмет от 15.05.1931 г. до 20.04.1932 г.

44. Иван Джелепов – роден 26.10.1878 г. с. Мадлеж (дн. с. Кирово) – Бургаско,
кмет от 21.07.1932 г. до 31.05.1934 г.

45. инж. Димитър Каракостов – роден 17.02.1888 г. в гр. Бургас,
назначен от правителството за кмет от 01.07.1934 г. до 22.01.1936 г.

46. инж. Атанас Сиреков – роден 29.08.1898 г. в гр. Копривчица,
назначен от правителството за кмет от 20.01.1936 г. до 19.11.1939 г.

47. Лалю Недев – роден 1885 г. в гр. Казанлък,
назначен от правителството за кмет от 20.11.1939 г. до 21.12.1939 г.

48. д-р Дянко Пръвчев – роден 10.10.1889 г. в с. Пирне – общ. Айтос,
кмет от 27.12.1939 г. до 03.01.1944 г.

49. Атанас Петров, назначен от правителството за изпълняващ длъжността кмет от 22.01.1944 г. до 17.05.1944 г.

50. Коста Проданов – роден 1889 г. в гр. Бургас, назначен от правителството за кмет от 18.05.1944 г. до 25.08.1944 г.

51. д-р Никола Карамболов – роден 1902 г. в гр. Сливен,
кмет – Временна общинска управа от 17.11.1944 г. до 11.03.1948 г.

52. Минчо Минчев – роден 20.08.1910 г. в гр. Сливен,
председател на Градски народен съвет от 11.03.1948 г. до 06.06.1949 г.

53. Стайко Неделчев – роден 18.05.1914 г. в с. Близнец – общ. Нова Загора,
председател ГНС от 06.06.1949 г. до 29.08.1949 г.

54. Неделчо Ралев – роден 1911 г. в гр. Малко Търново,
председател на ГНС от 15.10.1949 г. до 30.10.1951 г.

55. Ненчо Мечков – роден 27.11.1919 г. в с. Ичера – общ. Сливен,
председател на ГНС от 09.11.1951 г. до 13.01.1955 г.

56. Стефан Добрев – роден 09.03.1911 г. в гр. Свиленград,
председател на ГНС от 24.09.1955 г. до 13.01.1956 г.

57. инж. Коста Ненчев – роден 23.12.1907 г. в с. Сигмент – общ. Карнобат, 1.09.1978 г.
председател на ГНС от 21.02.1956 г. до 05.04.1959 г.

58. Вълчо Минев – роден 18.10.1915 г. в с. Соколово – Карнобатско,
председател на ГНС от 13.04.1959 г. до 19.01.1968 г.

59. инж. Христо Савов Василев – роден 31.10.1921 г. в гр. Бургас,
председател на ГНС от 26.04.1968 г. до 22.06.1972 г.

60. инж. Манол Бонев – роден 22.02.1931 г. в гр. Карнобат, починал 10.10.1983 г.
председател на ГНС от 11.07.1972 г. до 22.02.1979 г.

61. д-р инж. Атанас Попов – роден 1937 г. в с. Веселие – общ. Приморско,
кмет на Общински народен съвет, първи мандат от 27.04.1979 г. до 21.01.1981 г., втори мандат от 25.02.1981 г. до 30.11.1981 г.

62. инж. Константин Станчев – роден 1933 г. в с. Пирне – общ. Айтос, 02.01.2002 г.
кмет на Общински народен съвет от 23.12.1981 г. до 28.11.1989 г.

63. инж. Никола Александров – роден 26.12.1937 г. с. Зидарово – общ. Созопол,
кмет на Общински народен съвет от 08.12.1889 г. до 30.09.1990 г.

64. инж. Атанас Демирев – роден 13.11.1930 г. в гр. Хасково, починал 16.12.1998 г.
председател Временна управа от 08.10.1990 г. до 30.04.1991 г.

65. инж. Продан Проданов – роден 24.08.1938 г. в гр. Бургас, починал 19.12.2009 г.
кмет от 09.10.1991 г. до 12.11.1995 г.

66. Йоан Костадинов – роден 02.10.1947 г. в гр. Бургас,
кмет от 12.11.1995 г. до 12.11.2007 г..

67. Димитър Николов – роден на 18.05.1967 г. в гр. Бургас
кмет от 12.11.2007 г. – 2019г.

Списъкът е въз основа на посочените данни от книгата “Бургас и морето” стр. 469-478.

Бургас има още един период от новата си история, в който има назначен кмет.

След демократичните промени през ноември 1989 година за кмет на град Бургас е назначен през декември Никола Александров. Той остава в длъжност до септември 1990 година, когато е сменен от Атанас Демирев. Демирев ръководи временната управа на Бургас до смъртта си през май 1991 година.

На първите демократични избори през октомври същата година за кмет на Бургас е избран Продан Проданов от листата на Съюза на демократичните сили. Неговият мандат, който свършва през ноември 1995, се запомня с политическата конфронтация с бившите комунисти и централната власт, както и с бюджетния дефицит на община Бургас. На местните избори през 1995 година Проданов е победен от представителя на бившите комунисти, Йоан Костадинов. След три мандата на кметския стол, той е победен на изборите през 2007г. от Димитър Николов от СДС.

* * *

Някои по-интересни данни и факти от дейността на Община Бургас:

• Първи кмет на Бургас след Освобождението 1878 г. е Нико Попов, брат на митрополит Симеон Варненско-Преславски.

• При първите избори през м. юли 1880 г. вместо с бюлетини “гласуването” за единия кандидат става с бял боб, а за другия кандидат със зърна от нахут.

• Първият гражданин, получил почетното звание “Бургаски гражданин” през 1882 г. е френския -вицеконсул в Бургас – Емил де Лавеле.

• На 16 май 1884 г. се дава почетното звание “Почетен бургаски гражданин” на Негово Велико Благородие Николай Гартвинек – руски вицеконсул в Бургас.

• По време на кметуването на Иван Цанков, във връзка със строителството на пристанището, Негово Величество Княз Фердинанд I посещава четири пъти Бургас – три пъти през 1888 г. и един път през 1889 г.

• През 1889 г. Бургаската градска община за първи път наема помещение за градска библиотека.

• С Царски Указ от м. януари 1900 г. Айтоските минерални бани (т.нар. Айтоски лъджи) са прехвърлени за вечно ползване на Бургаската градска община и стават Бургаски минерални бани.

• През 1908 г. окончателно е приет от Бургаската община планът на бъдещия парк “Приморската градина – цар Борис III” – изработен от Гюлменов, бивш уредник на парк “Скобелев” в град Плевен – дн. Приморски парк (Морската градина).

• На 5 април 1913 г. кметът Кирчо Кирчев събаря джамията “Чилесис зааде Мустафа Ефенди”, намираща се в градинката пред ж.п. гарата, която е наклонена от земетресение, опасна за хората и грози града.

• Кметът, инж. Атанас Сиреков (назначен за кмет от правителството), въвежда модерна електрификация и водоснабдяване на града и много други новости и придобивки за бургазлии от 1936 г. до 1939 г., както и фонтана до Морското казино.

• С най-дълъг стаж като кмет на Община Бургас за периода от 1878-2019 г. са Йоан Костадинов и Димитър Николов – 3 поредни мандата, 12 години

Йоан Костадинов – от 1995 г. до 2007 г. Работи с 9 областни управители на Бургас и с 5 правителства на Република България. Преди кметуването Йоан Костадинов е близо 2 години 1987 г. и 1988 г. секретар на Община Бургас, при кмета инж. Константин Станчев, а от 1991 г. до 1995 г. е общински съветник.

• Димитър Николов е кмет на Община Бургас от 2007 г. до 2019 г. – 12 години. Преди това е общински съветник.

• Друг кмет на Община Бургас с 3 поредни мандата е инж. Константин Станчев от 1981 г. до 1989 г. – 8 години.

• Никола Александров – кмет Община Бургас 3 мандата: общо 4 г. и 5 м.
– от 13.01.1895 г. до 07.08.1895 г. – 7 месеца
– от 01.05.1899 г. до 18.01.1901 г. – 1 година и 9 месеца
– от 05.10.1913 г. до 15.07.1915 г. – 2 години и 1 месец

• С два мандата са кметовете:

– Ясен (Асен) Русалиев
– Димитър Бракалов
– Панайот (Янев) Русалиев
– Иван Цанков
– Григор Дяков
– Вълчан Маринов
– инж. Манол Бонев
– д-р инж. Атанас Попов

Най-млад кмет е Ясен (Асен) Русалиев, на 28 години поема Общината.

• Най-малко са кметували:

– Георги Турлаков от 18.02.1886 г. до 05.03.1886 г. – 15 дни
– Атанас Въжаров от 04.03.1908 г. до 19.03.1908 г. – 16 дни
– Лалю Недев от 20.11.1939 г. до 21.12.1939 г. – 1 месец
– Вълчан Маринов от 05.09.1918 г. до 21.10.1918 г. – 1 месец и 16 дни
– Стайко Неделчев от 06.06.1949 г. до 29.08.1949 г. – 2 месеца и 23 дни

Проследявайки работата на кметовете на Бургас се вижда, че всички са свършили нещо полезно за града, дори и тези, който са били най-малко време на този пост. Естествено някои са с по-значими резултати за времето си, или за бъдещето развитие на Бургас.

Източник: Кметовете на Бургас (1878–2017 г.)
Автор: Стефан Апостолов
Издателство „Либра скорп“

Оставете отговор

Please enter your comment!
Моля въведете името ви