Волейболистите от националния отбор на България започнаха ударно участието си на Европейското първенство. Момчетата на селекционера Силвано Пранди разгромиха Гърция с 3:0 (25:22, 25:16, 25:20) в първия си мач от Група А, игран пред едва наброяващите 1000 зрители в зала „Сюд дьо Франс Арена” в Монпелие (Франция).

Гръцкият тим поведе в началото с разликата от 2-3 точки, но националите ни успяха да наваксат изоставането. При 14:13 за гръцкия тим от българския щаб поискаха видео чалъндж, след който бе отсъдена спорна топка. Това мотивира трикольорите, които дръпнаха в резултата. Гърците се опитаха да се завърнат в игра, но българските волейболисти поведоха с 1:0 гейма след 25:22.

Втората част се игра изцяло под диктовката на нашите, а „лъвовете” имаха предимство във всички елементи. Така напълно заслужен и категорично България взе частта с 25:16.

В третия гейм на моменти „елините” се доближаваха на 2 точки, но българският сервис разби за пореден път защитата им. Атаката и блокадата продължаваха да не изневеряват на нашите момчета и така се стигна до 9:6. Последваха обаче две поредни блокади за Гърция, за да бъде намалено изоставането на южната ни съседка до 9:8. Поредната блокада, този път на Йосифов, направи резултата 13:10 в полза на сънародниците ни, а успешна атака на Скримов от зона 4 доведе нещата до 14:10 и таймаут за съперника ни. В края на гейма гърците записаха четири поредни точки. При 24:16 Силвано Пранди поиска прекъсване, а атака през центъра на Светослав Гоцев сложи край на мача за 25:20 и крайното 3:0 гейма.

Цветан Соколов записа 17 точки (3 аса, 3 блокади). По 10 точки записаха Светослав Гоцев (1 ас, 4 блокади) и Тодор Скримов. За Гърция Никос Зупанис и Йоргос Петреас приключиха с по 8 точки.

На 13 септември България среща Румъния в 18:15 ч. б.в. Мачът ще бъде излъчен на живо по БНТ 3. От 21:45 часа Гърция ще излезе срещу олимпийския вицешампион Италия, който днес стартира срещу Португалия.

Съставът на България: Георги Сеганов 1, Цветан Соколов 17, Тодор Скримов 10, Мартин Атанасов 9, Виктор Йосифов 6, Светослав Гоцев 10 – Теодор Салпаров-либеро (Георги Петров).