Завръщането във Втора лига „Нефтохимик” ознаменува по най-впечатляващия начин. В първия мач от новия сезон при професионалистите „шейховете” потопиха „Спартак” с 5:0.

Морският двубой се игра на стадион „Арена Созопол”, където бургазлии ще домакинстват мачовете си през първенството

Победата беше изгледана от общински съветници, както и от основния спонсор Павел Бошнаков, който видимо беше доволен не само от изразителния резултат, но и от играта, която отборът изнесе.

Успехът обаче пропуснаха да изгледат феновете на бургаския клуб, които по същото време протестираха пред сградата на общината. „Зелените” настояват да бъде намерен начин стадионите „Лазур“ и „Черноморец“ да станат общински

Протестът беше организиран, защото „шейховете” ще трябва да домакинстват в Созопол, тъй като наемът на „Лазур“ е доста висок и непосилен за клуба.

През целия мач символичните домакини диктуваха темпото и развоя на събитията на терена, като по-интересното се случваше пред вратата на гостите. „Спартак”, подкрепян от близо 150 фена, успя едва на три пъти да застраши вратата на „Нефтохимик”

Непосредствено след първия съдийски сигнал „шейховете” притиснаха съперника, а опасностите пред вратаря Иванов заваляха.

В 4-ата минута Николай Костов центрира от фаул към Живко Петков, който с глава насочи топката, но неточно. Минута по-късно след едно неразбирателство, Абушев от гостите изскочи очи в очи срещу излезлият неразчетно напред вратар на „Нафтата” Павел Здравков и с прехвърлящ удар опита да го преодолее. Защитникът Диян Молдованов спринтира и изчисти топката пред гол линията

В 16-та минута Иван Цачев центрира пред вратата на „Спартак”, където Миро Радев се размина с топката.

Само 60 секунди по-късно Иван Цачев вкара първия гол за „Нефтохимик” в мача. Той се разписа за 1:0 след постепенно организирана атака, завършила с центриране на Цанков. В 22-ра минута Николай Костов удвои аванса след перфектно изпълнен пряк свободен удар, забивайки топката в горния десен ъгъл

До края на първото полувреме „шейховете” не спряха да тормозят защитата на съперника. Най-близо до гола бяха Димитър Костадинов и Миро Радев. В 35-ата минута Румен Николов от „Спартак” пробва късмета си с далечен шут от около 25 метра, но топката прелетя висока над вратата, пазена от Здравков.

След почивката седем минути бяха необходими на „шейховете”, за да продължат с головата серия. В 52-ата минута Живко Петков оформи класическото 3:0. Той добута топката във вратата след центриране от корнер, при което се получи карамбол в наказателното поле

В 77-ата минута Диян Молдованов реализира четвъртия гол за „шейховете“, а секунди преди края на редовното време Радослав Апостолов направи двойно с Деян Христов и оформи крайното 5:0, с което „Нефтохимик” спечели първите си три точки.

Във вторият кръг „шейховете“ гостуват на „Монтана”. Срещата е на 26 юли /петък/ от 21:30 ч.

Състав на Нефтохимик: Павел Здравков, Живко Петков (70 Деян Христов), Иван Цачев, Диян Молдованов, Димитър Костадинов (54 Михаил Георгиев), Джунейт Али, Атанас Ташолов, Мирослав Радев, Николай Костов, Радослав Апостолов, Цветомир Цонков (46 Цветан Филипов).

Резервен състав: Росен Андонов, Галин Димов, Боримир Карамфилов, Цветан Чахов.