Поредното 27-мо издание на международния турнир по художествена гимнастика „Царица Маргарита 2019” беше изключително ползотворно и успешно за българските грации, които ще представят страната ни в първия световен младежки шампионат в Москва от 19 до 21 юли.

Националките, които бяха определени след последното контролно, спечелиха 13 медала, от които 8 златни и 5 сребърни.

Сред медалистките е състезателката на бургаския „Олимпия” Ева Брезалиева. В турнира по ФИГ при девойките във финалите на отделните уреди възпитаничката на треньорката Елена Симеонова извоюва златен медал на въже. Несебърлийката постигна резултат 16,600 т. и оглави класирането, оставяйки след себе си Соня Лейфман от Израел – 16,250, и Нилгун Саръоглу от Турция – 15,100.

Златен медал на топка спечели Катрин Цонева /Левски Илиана/, Стиляна Николова /Етър Елит, В. Търново/ взе злато на бухалки, а Валерия Ватова /Тракия, Пд/ – сребърен медал с лента. Оценките на 4-те ни грации им формираха индивидуалния отборен многобой, в който българките спечелиха сребърен медал с резултат 65,500. Първи в това класиране станаха гимнастичките от Израел.

Носителка на големия приз „Царица Маргарита 2019” стана Ана Келман, която спечели многобоя при жените. В шампионата на уредите 16-годишната грация на варненския клуб „Чар – ДКС” извоюва още 3 медала – 1 златен и 2 сребърни. Тя стана първа във финала на обръч, втора на топка и бухалки.

При ансамблите девойките на България спечелиха златен медал в многобоя. Яна Момчилова, Моника Заркова, Александра Кьосева, Маргарита Василева и Карина Димитрова взеха златото и в двата финала на уредите – в композицията с 5 обръча и във финала на 5 ленти. Още един златен медал българките добавиха в отборното класиране, което бе сформирано от общата оценка на индивидуалните състезателки при девойките и девическия ансамбъл.
В надпреварата във Варна участваха гимнастички от 21 държави в индивидуална и ансамблова надпревара. Състезанието бе в два паралелни турнира – по ФИГ (Международната федерация по гимнастика) и клубен турнир.

Това бе последна проверка за Ева Брезалиева, Катрин Цонева, Стиляна Николова и Валерия Ватова преди участието им на първото световно младежко първенство в Москва от 19 до 21 юли. Там шампионатът е по същата схема.