Европейско първенство по водна топка за 15-годишни ще се проведе в края на юли в Бургас. Домакин на историческото първо издание е уникалният басейн „Парк Арена ОЗК”. Национални отбори от 16 държави ще спорят за медалите от 21 до 28 юли в модерното плувно съоръжение. Сред участниците са и българските ватерполисти, които се класираха за първенството на квалификацията в Грузия, въпреки че по право имаха вече място сред 16-те.

В състава на България за европейското първенство има трима представители на „Черноморец” в националния отбор. Това са вратарите Александър Раднев, Янис Христов и Георги Митев, които само преди дни спечелиха шампионската титла на България за U15 с екипа на бургаския клуб.

„Лъвчетата”, водени от Ангел Бенински и Найден Найденов, са в група „B” заедно с отборите на Гърция, Турция и Испания. В първия си мач от европейското българите играят срещу Гърция. Двубоят е на 21 юли от 19:00 ч. Преди срещата, от 18:30 ч., ще се състои официалното откриване на първенството.

По програма всички мачове на домакините са от 19:00 часа. Мачът България – Турция е на 22 юли, а България – Испания на 23 юли.

Шампионатът на Стария континент за U15 от 9:00 ч. ще открият съставите на Унгария и Словакия, които са в група „В” заедно с Хърватия и Румъния. В група „С” са Италия, Грузия, Холандия, Русия, а в „D” – Сърбия, Черна гора, Словения, Беларус.

Според регламента напред в борбата за призовите места ще продължат първите три отбора от всяка група. Тимовете, класирали се на последната позиция, ще си разпределят между 13 и 16 място.

Победителите в групите се класират директно за четвъртфиналите, а заелите вторите и третите места по определена схема ще се срещнат помежду си, за да излъчат останалите участници в четвъртфиналите. Тези мачове са на 24 юли 2019 г., заедно и с първите срещи в последната четворка.

Четвъртфиналите са на 25 юли, а двубоите за оформяне на подреждането от 9 до 16 място ще се играят на 26 юли /петък/. Полуфиналите са на 27 юли /събота/, а финалите на 28 юли/неделя/.