Българският национален отбор записа първа загуба в квалификациите за Евро 2020. Нашите отстъпиха с 1:2 при визитата си на Чехия в Прага.

Дебютът на Красимир Балъков начело на тима започна отлично за “лъвовете” с гол на Исмаил Иса в третата минута, но чехите за пореден път показаха, че са един от най-кошмарните ни противници, като стигнаха до пълен обрат с две попадения на звездата Патрик Шик (19-а и 50-а мин.).

“Трикольорите” могат да бъдат доволни, че не записаха разгромно поражение, след като домакините създадоха доста положения пред вратата на Николай Михайлов и късметът беше на страната на „лъвовете“. Бала пусна цели четирима дебютанти в мача – Кристиян Димитров и Исмаил Иса, които бяха титуляри, както и влезлите като резерви Янис Карабельов и Цветелин Чунчуков. Балъков също така заложи на 18-годишния Мартин Минчев от първата минута. Отборът му обаче не успя да покаже нищо от това, което искаше селекционерът – владеене на топката и игра със самочувствие, като отстъпваше по всички показатели на чехите, които записаха първи успех в тези квалификации.

България остана с едва две точки от три мача, докато Чехия ни изпревари, като има три точки от два мача. Националният ни отбор остана без успех срещу чехите от шест мача, като това беше петото поражение, а едва веднъж през 2012 година срещата завърши наравно. Головата разлика в полза на Чехия вече е 13:2. За България това беше трета загуба от четири мача на стадиона на „Спарта“ (Прага) през този век.

Селекционерът на „трикольорите“ Красимир Балъков заложи на играчи на седем от 14-те футболни отбора в елита на България. Представители на „Левски“ (Николай Михайлов), „Лудогорец“ (Антон Недялков), ЦСКА (Кристиян Малинов), „Ботев“ Пловдив (Тодор Неделев и Кристиян Димитров), „Черно море“ (Мартин Минчев), „Етър“ (Георги Сърмов) и „Дунав“ (Исмаил Иса) стартираха от първата минута. Останалите трима футболисти бяха капитанът Ивелин Попов („Ростов“), Страхил Попов („Касъмпаша“) и Васил Божиков – „Слован“ (Братислава).

Следващият мач на нашите и с Косово на националния стадион „Васил Левски“ на 10 юни от 21:45 ч.