Със сбор от 72.350 точки Татяна Воложанина спечели титлата на Международния турнир по художествена гимнастика за Приз „Жулиета Шишманова”. Българската грация се окичи със златото при жените след като получи оценки 16.700 на обръч, 17.550 на топка, 20.500 на бухалки и 17.600 на лента.

Нейна подгласничка стана Вая Драганова, която взе среброто с 66.100 точки (18.450 обръч, 17.000 топка, 13.600 бухалки, 17.050 лента). Трета е италианката Нина Корадини със сбор от 65.300 точки, а четвърта – сънародничката и Талиса Торети с 64.900 точки.

При девойките София Рафаели от Италия е победителка в многобоя с 69.400 точки. Среброто спечели състезателката на бургаския „Олимпия” Ева Брезалиева, която завърши със сбор от 60.400 точки. Националката получи 15.700 на въже и 15.950 на топка. Трета е Катрин Цонева с 59.150.

Извън класирането при жени останаха Лъчезара Пекова с 60.950 точки и Йоанна Николова с 54.650 точки, а при девойки – Валерия Ватова с 58.600 и Стиляна Николова с 53.800 точки.

За многобоя по регламент се класират по две гимнастички от държава, а за финалите е само по една от страна. Така при жени на финалите Татяна Воложанина ще играе на бухалки и лента, Вая Драганова – на обръч, а Лъчезара Пекова на топка.

Ева Брезалиева е финалистка на три уреда при девойки – на въже, топка и лента, а на бухалки ще играе Валерия Ватова.

На Международния турнир по художествена гимнастика за Приз „Жулиета Шишманова” участват три ансамбъла – девойки. Златните медали извоюва Италия /снимката горе/.

Възпитаничките на Жулиета Канталупи /снимката долу/, която е внучка на великата Жулиета Шишманова, спечелиха многобоя и финалите на отделните уреди – на 5 обръча и на 5 ленти.

Ансамбъл девойки на България, в състав: Моника Заркова, Маргарита Василева, Александра Кьосева, Жанина Георгиева, Карина Димитрова, Анелия Желязкова, се окичиха с три сребърни медала. В многобоя България има сбор от 31.600 точки, а на финалите получи оценки съответно 16.000 на пет обръча и 9.700 на пет ленти.
Бронзът остана за състава на Чили /снимката долу/, който игра на пет обръча под звуците на българска народна песен.

Организатори на надпреварата са СКХГ „Черноморец”, община Бургас и Българска федерация художествена гимнастика. Това е първият международен турнир, съобразен с изискванията на ФИГ.

В зала „Младост” днес, 30 март, са финалите на отделните уреди при жени и девойки.