Състезателният сезон в родната лека атлетика започна с международния турнир „Академик” в зала „Асикс Арена”. В 48-ото издание за мъже и жени участваха над двеста спортисти.

Първи медал за годината спечели спринтьорката Никол Андонова. Състезателката на СК „Европул” се окичи с бронза в старта на 60 м. Родената 2000 г. лекоатлетка успя да се пребори с конкуренцията и финишира с време 7,89 сек. Първото място зае с четири години по-голямата от нея Виктория Георгиева /КЛАСА/ – 7,55 сек. Втора стана 24-годишната Ива Александрова /Спортико/ – 7,79 сек

В по-дългата дистанция на 200 м, Никол се класира четвърта с време 26,39. Златният медал спечели Ива Александрова – 26,00, а след нея финишираха Кристина Борукова /Актив Пд/ – 26,07 и 16-годишната Луиза Димова /Локо Пд/ – 26,22.
Атлети №1 на турнира станаха Милена Миткова /СК Галакси Пд/ и Алекс Василев /Академик Сф/.

Милена Миткова се приземи на 6.26 м за победата в скока на дължина при жените, изпреварвайки Симона Симеонова – 5.84 м, и Десислава Йорданова – 5.65 м. Резултатът на победителката беше най-добър сред тези в останалите дисциплини при дамите според сравнителната таблица на ИААФ

Алекс Василев пробяга дистанцията от 800 м за 1:52.46 мин.

Първата национална шампионка на България за 2019 г. стана Вероника Миткова /СК Черно море Атлетик-Варна/. Тя спечели трибоя от първенството за под 14 г. в зала.