Кей Нишикори ще спори за място на финала в Бризбейн с Жереми Шарди. Японецът бе по-постоянен от Григор Димитров и го победи в четвъртфиналния сблъсък. През повечето време българинът бе по-добрият тенисист на корта, но спадовете в представянето му на начален удар бяха ключови за загубата с 5-7 5-7. Това беше шести дуел между двамата, като японецът вече води с 5-1 победи.

Григор стартира с много уверена игра в подаванията си, като в повечето случаи можеше да разчита на първия си начален удар, а през останалото време бе търпелив в разиграванията и търсеше удобен момент за завършване на точката. Във втория сет българинът имаше преднина съответно 3:0 и 4:1 гейма, но допусна връщане на пробива, след което и пълен обрат в сета и мача. При 5-5 и 40-30 Димитров допусна две двойни грешки и даде скрит мачбол на Нишикори. Непредизвикана грешка даде аванс на японеца. Вторият в схемата спечели подаването си на 0 и се реваншира за загубата на финала през 2017 г. – 7-5 7-5.

Загубата ще коства на Григор Димитров мястото му в Топ 20 на класацията. От понеделник той ще заема 21-а позиция при професионалистите.

На Кей Нишикори пък му предстои двубой с ветерана от Франция Жереми Шарди, залогът от който ще бъде участие на финала в Бризбейн.

Следващият турнир, в който Григор Димитров ще вземе участие, е Откритото първенство на Австралия. Първият турнир от Големия шлем започва на 14 януари.