След почти тричасова битка в зала „Младост” волейболният шампион на България „Нефтохимик 2010” спечели мача реванш от 1/16-финалите с белгийския „Пар-Кай Менен” и продължава напред във втория по сила европейски клубен турнир за Купата на CEV.
Момчетата на Найден Найденов, които по-рано отпаднаха от Шампионската лига, елиминираха много трудно своя опонент с 3:2 /25:23, 22:25, 23:25, 20:28, 15:8/, златен гейм 16:14. В първата среща в Белгия българите записаха драматична загуба с 2:3.Това доведе до двубоя в Бургас до „златен” гейм, който определи победителя.

„Нефтохимик 2010” надви трудно гостите с 16:14, спасявайки три мачбола на белгийския тим.

Победата класира шампиона за 1/8-финалите за Купата на CEV, където „шейховете” ще очакват победителя от норвежкия сблъсък между „Фьорде” и „Викинг ТИФ” /Берген/, които играят днес. Първият осминафинален мач на „Нефтохимик 2010” ще бъде между 18-и и 20-и декември, а реваншът след Нова година.

„Много съм щастлив от победата. Развълнуван съм, постигнахме успех, в много тежък мач. Този път показахме това, което ни липсваше в последните мачове, а именно характер. Измъкнахме златния гейм, след като изоставахме с 11:14. Обратът се получи благодарение на волята и мотивация да се борим докрай. В този важен момент не допуснахме грешки. Направихме много добри отигравания на блокада и в атака, и успяхме. Спечелихме! Продължаваме в следващата фаза на турнира за Купата на ЦЕВ и това е най-важното. Поздравявам момчетата за тази игра. Надявам се от тук нататък да вървим само в положителна насока,” заяви след мача щастливият Найденов.

Домакините започнаха силно в първия гейм и взеха сериозна преднина, като задържаха предимството си и спечелиха с 25:23. Във втората част ролите се размениха.

Белгийците имаха инициативата, на моменти бургазлии стопиха част от разликата, но не успяха да обърнат резултата и „Пар-Кай Менен” изравни след 25:22. В началото на третия гейм шампионът на България заигра по-мотивирано, като водеше до средата на гейма. Белгийският тим отново се противопостави и в края спечели с 25:23, за да поведе с 2:1.

„Нефтохимик 2010” започна силно в четвъртата част. В игра обаче вече се появиха накуцващият Георги Братоев, Петър Христов, а по-късно Стоян Самунев и Димо Димов. Белгийците изравниха при 17:17 и играта продължи точка за точка. Гостите отново поведоха, но бургазлии успяха да се върнат в гейма. Ситуацията се повтори още няколко пъти, но в крайна сметка домакините измъкнаха гейма с 30:28 и вкараха мача в тайбрек. Там двата отбора бяха равностойни до 4:4, след което шампионът поведе с 8:4, за да спечели частта с 15:8. Всичко остана да се решава в „златния” гейм, който беше непредсказуем. При 10:9 бургазлии поведоха, гостите от Менеб после обърнаха резултата. Много добър сервис, стабилна защита и успешни атаки доведоха до обрат и от 12:14 се стигна до победното 16:14.

Най-полезен за победителите беше руснакът Савелий Поздняков с 24 точки (2 блока, 3 аса, 59% ефективност в атака и 31% позитивно посрещане), капитанът Георги Петров добави още 21 точки (2 блока, 63% ефективност в атака и 38% позитивно посрещане) за победата.

Съставът на „Нефтохимик 2010”: Любомир Агонцев 1, Дмитрий Яковлев 4, Савелий Поздняков 24, Георги Петров 21, Николай Къртев 12, Илия Петков 3 – Теодор Салпаров-либеро (Георги Братоев 3, Стоян Самунев 7, Димо Димов, Петър Христов 10, Мартин Иванов, Андрей Николов-либеро)