България не успя да се класира за финалната фаза на световното първенство по волейбол, а за някои от играчите този форум беше последен. Либерото Теодор Салпаров със сигурност няма да облече националната фланелка на следващия Мондиал, но е готов да помогне на отбора за олимпийската квалификация следващата година.

Играещият спортен директор на шампиона „Нефтохимик 2010” завърши като лидер в индивидуалната класация при най-добрите защитници, след изиграването на срещите от втората фаза на световното първенство по волейбол в България и Италия. Салпаров е първи в подреждането със средно 2,31 перфектни спасявания на гейм (общо 65). Зад себе си той оставя имена като Талес Хос (Бразилия), полякът Павел Заторски и французинът Женя Гребенников.

Националът коментира след загубата от Канада с 2:3 гейма, че разочарованието е голямо, особено след обрата в мача и възможността за краен успех на тима ни.

„Разочарован съм от играта ни в първите два гейма, защото за мен специално това бе последно световно и вътрешно много желаех да победим. Да си тръгна позитивно пред тази невероятна публика и най-вече да се класираме достойно. Защото, ако бяхме победили, с какъвто и да е резултат, щяхме да бъдем седми или осми в класирането, а сега ще отидем между десето и дванадесето място, което е много жалко”.

Както е известно България отстъпи на Канада с 2:3 (19:25, 14:25, 25:21, 25:19, 10:15 ) в последния си мач от група G в София, от втората фаза на световното първенство по волейбол за мъже. С това националите ни записаха четвърта загуба, като с четири победи и 13 точки завършиха на трето място в групата. Канадците отбелязаха пети успех, като с три загуби и 13 точки приключиха на второ място в групата. В крайното класиране българският национален отбор е на 11-а позиция. Успех над Канада бе задължително условие за присъствие на страната ни в първата осмица на мондиала. За съжаление тимът ни не успя.

Салпаров отправи апел към играчите, които не бяха част от тима

„Ако бяха тук Матей Казийски, Тодор Алексиев, Цецо Соколов, Георги Братоев и Боян Йорданов, представете си да имахме още петима състезатели на топ ниво, смятам, че нямаше да изгубим нито един мач, до мача с Америка. Това не е някакво изхвърляне. Бяхме много близо до Иран в Полша, въпреки лошия мач, който изиграхме. Играхме като равен с равен с Полша. Ако треньорският щаб имаше на разположение тези състезатели, със сигурност щяхме да отидем минимум във финална шестица. За в бъдеще има една олимпиада, а всички тези изброени състезатели могат да дадат още. Силно се надявам да откликнат, да размислят и да се обединят в името на националния отбор. Това е най-важно, защото има един герб, който е над всичко. Трябва да си преодоляваме егото и да мислим най-вече за България, защото ние представяме държавата си, а не сме тук, за да си мерим характерите, кой е по-голям и да се доказваме един на друг. Тук сме един колектив, който може да направи нещо голямо с изброените хора. С такова тежко и дълго първенство всеки един състезател е много ценен”, каза Салпаров.

Финалната фаза на световното първенство откриват отборите на Бразилия и Русия

Двубоят в Торино е от предварителна група I, като е насрочен на 26 септември от 18:00 ч. (б.вр.). Вторият мач за деня от финалната шестица противопоставя домакините от Италия и Сърбия. Срещата е от предварителна група J и започва от 22:15 (б.вр.). В първия ден на надпреварата за титлата почиват отборите на САЩ, от група I и Полша от група J.

Италианците са в група J, заедно с Полша и Сърбия. В другата група I един срещу друг застават олимпийският шампион Бразилия, завършилият без загуба в двете фази тим на САЩ и победителят в Лигата на нациите Русия.

Регламентът предвижда финалистите да играят всеки срещу всеки в груповата фаза

Първите два тима от всяка група оформят финална четворка. В нея се играе на кръст, като победителите спорят за титлата, а победените за бронзовите медали. Двубоите ще се изиграят от 26 до 28 септември, а полуфиналите и финалите – на 29 и 30 септември.