Българките Петя Борисова и Татяна Воложанина спечелиха титлите в многобоя съответно при жените и при девойките в 26-о издание на международния турнир по художествена гимнастика за приз „Царица Маргарита” във Варна.

Борисова събра сбор от 64.000 точки, след като получи оценки 15.450 на обръч, 16.450 на топка, 17.400 на бухалки и 14.700 на лента.

Втора е друга българка Марина Иванова с 54.550 точки (15.250 обръч, 15.050 топка, 11.900 бухалки, 12.350 лента), а трета се нареди Каролине Венберг (Норвегия) с 51.300. Състезаващата се за Норвегия българка Анна Стоянова зае четвъртото място с 49.900 точки.

На финалите на отделните уреди Борисова взе титлите на обръч със 17.950 точки, на топка с 15.850, на бухалки с 16.800 и остана втора на лента с 9.650 точки.

При девойки Татяна Воложанина стана шампионка в многобоя със сбор 68.850 (17.550 обръч, 16.950 топка, 17.700 бухалки, 16.650 лента). Воложанина, която ще представя България на младежките олимпийски игри в Буенос Айрес (Аржентина) през октомври, завоюва три златни и един сребърен медал на финалите на отделните уреди. Българката е първа на обръч с оценка 17.100 точки, първа на бухалки със 17.900, първа на лента с 16.300 точки и втора на топка с 16.900 точки, след като допусна грешка.

Втора е нарежда друга българска националка – Анна Келман с 61.450 точки, а трета е Маргарита Колосов (Германия) с 59.950 точки.

Третата българка Вая Драганова е с трети по сила резултат в многобоя от 60.900 точки, но заради регламента само по две гимнастички от държава остана извън класирането.

Демонстративно играха националките от ансамбъла на Турция, които се готвят за Световното първенство в София. Те са водени от Камелия Дунавска, а в състава са българките Александра Митрович и Емилия Радичева.

Около 200 гимнастички от 15 държави участваха на турнира за приз „Царица Маргарита”. Главен съдия на състезанието беше председателят на СКХГ „Черноморец” Анна Бошева. Състезанието във Варна се проведе седмица преди световното първенство, на което домакин е София от 10 до 16 септември.