Волейболният шампион на България „Нефтохимик 2010” поведе с 2-0 във финалната серия с ЦСКА. След успеха в четвъртък вечер с 3:1, ден по-късно момчетата на старши треньора Найден Найденов се наложиха със същия успех, като отделните части завършиха при 25:23, 23:25, 25:19, 25:21. Така шампионите са на победа от втора поредна титла в Суперлигата.

„Намалихме грешките в другите елементи, защото в сервиса отново имаме 20 грешки, но компенсирахме с много силна атака, като процент във всички разигравания и всички топки. Успяхме да развием много голям процент, което се отразява на отбора. Играхме много по-спокойно от първия мач. Това беше разковничето”, каза Найденов.

Двата отбора започнаха в същите титулярни състави, с които бяха и в първата среща в четвъртък.

В края на първата част при 18:22 за гостите, в игра за „Нефтохимик 2010” влезе Петър Христов на мястото на Жани Желязков, а секунди по-късно на полето се появи и Димо Димов, който смени Илия Петков, за да изпълни начален удар. Димов се представи повече от успешно, „армейците” така и не намериха противодействие на сервиса му и бургазлии обърнаха развитието на гейма, за да поведе след 25:23.

Относно играта на диагонала Петър Христов, Найденов заяви: „Мога да го поздравя, защото е изключителен боец. Благодаря му за днешното представяне. Много важно беше, защото отигра тежки ситуации. На сервис също беше много убедителен. Доволен съм от всички. Може би на блокада все още ми се иска малко повече”.

„Надявам се да бъдем шампиони. С оглед на показаното, реално е да бъдем шампиони. Тези две победи ни дават увереност, че шансовете вече са много повече за нас”, каза още Найден Найденов.

ЦСКА стартира силно втория гейм и поведе с 5. Домакините натиснаха с начален удар и изравниха при 14:14. В края играта се водеше точка за точка. При 24:23 за гостите атаката на „Нефтохимик 2010” излезе в аут и червените изравниха.

Домакините започнаха много силно третата част като поведоха с 10:4. „Червените” обаче стопиха изоставането си при 12:12. Бургазлии обаче отново взеха инициативата и дръпнаха с 3-4 точки, а в края направиха няколко блокади и върнаха водачеството си в геймовете.

В четвъртата част също имаше обрати. ЦСКА поведе с 10:7, но домакините изравниха при 13:13 и поведоха с две точки при втората техническа пауза. До края бургазлии не изпуснаха инициативата.

Все още не е ясно кога и къде ще продължи серията. Третият мач трябва да се играе в София.

Най-полезен за победителите беше Валентин Братоев с 27 точки. Резервата Петър Христов записа 16 т. (1 блок, 2 аса и 68% ефективност в атака).

снимки: Светлана Стойчева