С огромни усилия българският национален отбор по футбол измъкна точка в последния си мач от световните квалификации. Трикольорите завършиха при резултат 1:1 срещу футболното джудже Люксембург на стадион „Жозе Бартел”. Те изиграха трагично първо полувреме, което завърши с гол аванс за домакините. През втората част родните национали се представиха по-добре, но това стигна само за изравнително попадение, дело на Ивайло Чочев.

„Започнахме мудно. Единственото позитивно от този мач е реакцията в играта през второто полувреме. Играта не се получаваше преди това. Още веднъж казвам – от години не всеки мач се играе на сто процента”, коментира селекционерът Петър Хубчев.

България успя да победи Холандия, развали прокобата на Швеция, представи се повече от достойно срещу Франция. В последния мач обаче, „лъвовете” не успяха да спечелят гостуването си на аутсайдера Люксембург.

Двубоят започна кошмарно за България. След по-малко от 180 секунди игра Оливие Тил не остави никакви шансове на Пламен Илиев за 1:0. България опита да отговори с удар от дистанция на Тодор Неделев, който обаче беше твърде неточен. В 11-ата минута Петър Занев се строполи на земята без съприкосновение със съперник и веднага даде знак за смяна. На неговото място в игра влезе Антон Недялков.

В последните минути Давид Турпел остана сам срещу вратаря, но Пламен Илиев изби удара му. По-късно отново той засече от движение центриране, но стреля право в ръцете на Пламен Илиев.

В началото на втората част Давид Турпел стреля, топката рикошира в бранител и мина до лявата греда на Пламен Илиев. Най-добрата възможност до момента за България се откри в 55-ата минута. Ивелин Попов центрира в наказателното поле, където Ивайло Чочев засече с глава, но вратарят спаси. В 64-ата минута топката малко случайно стигна до Гълъбинов, който обаче не успя да преодолее Жубер.

В 68-ата минута България успя да изравни. Спас Делев центрира в наказателното поле, където Ивайло Чочев с глава отбеляза за 1:1. В 73-ата минута „лъвовете” можеха да стигнат до пълен обрат. Гълъбинов засече с глава центриране отдясно, но малко над напречната греда. В последната минута на мача главният арбитър не отсъди дузпа за България, за игра с ръка в наказателното поле.

След изиграването на всички срещи от групите в зона Европа станаха ясни 9 от участниците на Стария континент за световното първенство в Русия през 2018 година.
По право домакинът също се класира за турнира.

Други осем европейски отбора пък ще получат допълнителен шанс да се борят за още четири места на Мондиал 2018 чрез баражи. За тях не успя да се класира тимът на Словакия, който завърши втори в групата си, но е с най-малко точки от всички втори отбори в деветте групи.

Сигурните участници на Мондиал 2018 са следните:
Европа: Русия (домакин на турнира), Белгия, Германия, Англия, Испания, Полша, Сърбия, Исландия, Франция и Португалия
Азия: Иран, Япония, Южна Корея и Саудитска Арабия
Южна Америка: Бразилия
КОНКАКАФ: Мексико и Коста Рика
Африка: Нигерия и Египет
На баражите в Европа ще играят: Швейцария, Италия, Дания, Хърватия, Швеция, Северна Ирландия, Гърция и Ейре.