Григор Димитров извоюва драматична победа над Райън Харисън (САЩ) и за първи път в кариерата си се класира за III кръг на тенис турнира в Шанхай (Кит, $5,92 млн.) от сериите „Мастърс“. Поставеният под №6 българин се наложи над американеца с 3:6, 6:3, 7:6 (6), след като спаси три мачбола.

В първите две части беше реализиран само по един пробив. В откриващия сет Харисън се възползва от втория си брейкбол в четвъртия гейм и след това затвърди за 4:1, като до края на сета взимаше безпроблемно подаванията си. Димитров се възползва едва от петата си възможност в мача, пробивайки за 5:3 във втория сет, след което спокойно изравни общия резултат със собствен сервис.

Решаващата трета част се превърна в същински фестивал на пробивите, като двамата си размениха общо четири. Първо изглеждаше, че Григор е нанесъл тежък психологически удар на американеца, като взе още първото му подаване, обръщайки го от 40:0. В изблик на гняв Харисън дори счупи ракетата си, след като направи двойна грешка при третото предимство за българина.

След това Димитров затвърди за 2:0, но още в следващия си сервис гейм допусна връщане на пробива, а при 2:3 „върна услугата“ на противника и направи двойна грешка при брейкбол. Този път нервите на американеца не издържаха и вместо да поведе с 5:2, той отново предаде сервиса си, за да може нашият след това да изравни при 4:4.

Така се стигна до извънредно драматичен тайбрек, в който Харисън направи ранен минипробив за 2:1 т. След това той дръпна с 4:1, а после и с 5:2 след нов минипробив. Димитров върна единия, след което спаси три поредни мачбола при 6:3 за съперника си. При 6:6 сломеният американец допусна нов минипробив, след което българинът направи победната точка в мача с ас след 2,32 ч. игра.

За 26-годишния хасковлия това бе четвърта победа от общо пет мача срещу 25-годишния Харисън. С нея Григор постигна личен рекорд в Шанхай, където при предишните си пет участия бе отпадал веднъж в I кръг и четири пъти във II кръг. Тази година нашият по право почива на старта на основната схема.

На 1/8-финалите Димитров отново ще се изправи срещу представител на САЩ – поставения под №10 Сам Куери, който елиминира преминалия през квалификациите свой сънародник Франсис Таяфоу с 6:3, 7:6 (7). Досега Григор има две победи от два мача срещу двуметровия американец – през 2013 и 2015 г. Третата среща помежду им е утре.