Над 2 000 любители на високите скорости станаха свидетели на зрелищни гонки в поредното издание на рали „Малко Търново”. Победител в генералното класиране стана ветеранът в българския автомобилен спорт Стоян Апостолов. Второ място извоюва пистовият шампион на страната за 2015 г. Слави Рупчев, а Стилян Дараков спечели третата позиция.
Призьорите бяха наградени от легендарния автомобилен състезател и многократен републикански шампион Тодор Тотев, който беше специален гост. Организаторът на спортната проява – община Малко Търново, осигури парични награди за победителите.

Зрелищното състезание е посветено на създателя на картинг пистата в Малко Търново – Стоян Стоянов. Участие в него взеха 47 родни пилоти.

„Мемориал Стоян Стоянов- Перо, 2017” бе разделено в шест групи: Стокови автомобили – до 1600 куб. м и над 1600 куб. м, Модифицирани автомобили – до 1600 куб. м и над 1600 куб. м, Дизелови автомобили и Хоби.

Финалът в гр. Стокови автомобили до 1600 кубика не мина без интрига. Водачът Живко Станев, който пое лидерството след старта, остана извън призовата тройка. Газта до дупка натисна Радостин Стоянов, който поведе колоната и не допусна грешка до края, за да триумфира на първото място. Негови подгласници станаха Стоян Георгиев и Атанас Пехливанов.

Без изненада премина гонката при автомобили над 1600 куб м. Бургаският пилот Слави Рупчев не даде никакви шансове на своите опоненти. Шампионът и любимец на малкотърновската публика си осигури първото място още в първия ден на състезанието и уби интригата. С БМВ-то си Рупчев пресече с първо време финала. Втори и трети след него завършиха Бальо Тодоров и Калин Петров.

Много адреналин за публиката донесе групата на модифицираните автомобили в клас до 1600 куб., който беше с най-многобройно участие и най-оспорван, защото освен любители в битката се впуснаха и професионалисти – братята Радко и Петър Петрови, Димитър Камилков и аматьори като Игор Тодоров. Тук водачеството се смени на няколко пъти, а в събота временни лидери бяха Радко Петров, Симеон Илиев. В крайна сметка властелинът в тази група стана Стилян Дараков. В неделя той стартира без проблем и не само че не допусна изненади, но и финишира с голяма преднина пред втория Радко Петров и третия Симеон Илиев.

„Много съм щастлив и доволен, че сред толкова много професионалисти и доказани пилоти успях да победя и то убедително,” сподели шампионът в рали „Малко Търново” Стилян Дараков.

В същата група, но над 1600 куб. м, Слави Рупчев и Димитър Драганов доведоха до екстаз публиката. Двамата пилоти показаха невероятен професионализъм, караха на ръба на възможностите на автомобилите си. Със своята Лада Рупчев стартира страхотно, но с неспирните си атаки във втората обиколка основният му конкурент Драганов го изпревари и поведе в колоната. Гонката между двамата продължи, но спукана гума предопредели победителя. Обиколка преди финала малшансът споходи Димитър Драганов, който завърши трети. С победата се поздрави Слави Рупчев, втори се класира Данаил Николов.

При дизеловите автомобили стартираха четирима пилоти, но те бяха достатъчни да направят надпреварата интересна. Първи финишира Росен Димов, втори е Ангел Тодоров, а трети – Веселин Парашкевов. Карирания флаг не видя временният водач Радо Жеков, чийто късмет му изневери във втората обиколка.

Без изненада приключи надпреварата в група Хоби, където победител е Стоян Апостолов. Негови подгласници станаха Георги Николов и Петър Петров.

Част от състезанието бяха и невероятните момичета на Марина Змеева, която по-късно пострада при автомобилна катастрофа на пътя Русе – Тутракан. Една от най-обичаните балерини на бургаска сцена даваше стартове на автомобилите, а след инцидента пилоти и техни приятели дариха кръв в помощ на Марина.

Рали „Малко Търново – Мемориал Стоян Стоянов – Перо 2017”, което се проведе на 26 и 27 август, се състоя благодарение усилията на много хора, съобщи Стилян Дараков.

„Искам да изкажа благодарност на целия екип, който участваше в организацията и осъществяването на ралито, за професионалното отношение. Благодаря на: Веселин Атанасов – рейс директор на състезанието, Иван Иванов – стартьор, Янко Калев – времеизмерване, Ангел Мечев – координатор предстартова зона, Радина Николова – администрация, Ясен Проданов – водещ, Веселин Кръстев, Владимир Христов, Даниел Киров и Любомир Огледалов – маршали, Киро Димов – звукооператор, Марина Змеева и нейните момичета и др.