|
сряда, 31.01.2007, 13:44 ч. |
В Бургас се проведе заседание за Интегрирания воден проект |
|
|
|
|
До края на месец май тази година трябва да се подпишат договорите за строителство и строителен надзор за Интегрирания воден проект в Бургас, финансиран от Програма ИСПА на ЕС. Проектът е на стойност 21 милиона евро. От тях 10 милиона и 80 хиляди евро се осигуряват от дирекция ИСПА към регионалното министерство, а останалите средства са от Европейската банка за възстановяване и развитие.
Проектът има няколко основни компонента - изграждане на магистрален водопровод, реконструкция на водоснабдителната мрежа, включително и нова канализационна мрежа в квартал "Победа", и стъпало на пречиствателна станция. Крайният срок за осъществяването му е 2010 година.
За заседанието на Управителния комитет на проекта днес в Бургас пристигна директорът на Изпълнителна дирекция ИСПА към Министерството на регионалното развитие Йорданка Стоянова. В заседанието участваха експерти от Изпълнителната дирекция, шефът на ВиК Бургас Ганчо Тенев и заместник кметът на Община Бургас Васил Караманов. Тристранното споразумение за изпълнението на "Интегриран воден проект в град Бургас" беше подписано през август 2006 година от представители на Община Бургас, ВиК - Бургас и Изпълнителна Агенция ИСПА. Преди началото на днешното заседание директорът на Изпълнителна дирекция ИСПА заяви пред журналисти, че Европейската комисия премахва предварителния контрол по всички стъпки от процеса на изпълнението на проекта, и цялата отговорност се поставя на плещите на българите, отговарящи за изпълнението му. Крайният срок за подаване на оферти за търга за строителство е 15 април. След това започва процедура по оценка на офертите.
|